Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. 1 Milyon Kişinin Yaşaması İçin Tasarlanan ve Denizin Üzerine İnşa Edilecek Olan Yüzen Şehir: X-Seed 4000

1 Milyon Kişinin Yaşaması İçin Tasarlanan ve Denizin Üzerine İnşa Edilecek Olan Yüzen Şehir: X-Seed 4000

admin admin -
60 0

Bir bilim kurgu romanının kapağı gibi görünen X-Seed 4000, Tokyo silüetinin 4.000 metre üzerinde yükselecek şekilde tasarlanmış fütüristik bir konsept yapıdır. 1990’ların ortalarında Taisei Corporation tarafından tasarlanan bu ilginç yapı, mühendislik camiasının fütüristik vizyonunu ve insanlığın evrimini özetleyen bir yapı olarak değerlendiriliyor. Detaylara buyurun 👇

Kaynak: https://www.seequent.com/the-x-seed-4…

Sizlere Japonların fütüristik tasarımı olan X-SEED 4000’den bahsedeceğiz.

Bilim kurgu filminden fırlamış gibi gözüken bu yapı, bir milyona kadar nüfusu barındırma kapasitesiyle ultra modern yaşamı, gelişen ulaşım yöntemleriyle ve ‘doğa’ ile birleştirmeyi hedefliyor.

Tamamlanmamış gökdelen projesi, 1990’ların ortalarında Taisei Corporation tarafından tasarlanmış.

X-Seed 4000, estetik olarak Fuji Dağı’nı andıran içbükey bir koni şeklindeki 800’den fazla kattan ve 4 km yükseklikten oluşan eko-ütopik bir ortam. Aslına bakarsanız X-Seed 4000, yapay bir ada olarak tasarlanmış ‘yüzen bir şehir’. Toplam taban alanı 17 bin 300 dönüm olan projenin taban katı 6 bin 500 metre çapında ve denizin üzerinde yer alıyor.

Estetik olarak Fuji Dağı’ndan esinlenen X-Seed 4000, Tokyo limanında, esas olarak güneş enerjisiyle çalışan, kendine yeten çok katlı bir şehir için ütopik bir eko-vizyonu temsil ediyor.

Geleneksel gökdelenlerin aksine, X-Seed 4000’in, bina sakinlerini devasa yüksekliği boyunca önemli hava basıncı değişimlerinden ve hava dalgalanmalarından aktif olarak koruması gerekecekti.

Taisei İnşaat Şirketi tarafından “akıllı bir bina” olarak tasarlanan X-Seed 4000, söylenilenlere göre değişen dış hava koşullarından etkilenmeyecek; ışığı, sıcaklığı ve hava basıncını koruyacak.

Kulenin açık yapısı, binanın çeperinden bir miktar havanın akmasına izin veriyor. Bu durum ise temel ve alt katlardaki yükü hafifletirken aynı zamanda doğal ışık için bir yol sağlıyor.

Aslına bakarsanız X-Seed 4000, içinde yaşayacak insanlara bir şehir deneyimi vadediyor.

İlgili Makalemizi İnceleyin  İzmir’de Sevgililer Gününde Gidebileceğiniz Romantik ve Şık Mekânlar

Minyatür şehir olarak düşünebileceğiniz bu yapının içerisinde spor salonu, süpermarket ve bahçe gibi birçok alan olacak. Yani bina sakinlerinin herhangi bir ihtiyaçları için siteyi terk etmesine gerek kalmayacak.

X-Seed 4000 yapısını inşa etme maliyetinin 300 ila 900 milyar dolar arasında olabileceğini tahmin ediliyor.

Birçok kişi bu şehrin inşa edilmesinin imkansız olduğunu söylerken bazıları ise X-Seed 4000, uygulanabilir bir tasarım çözümünden çok çağdaş yeşil şehir planlaması için ütopik bir vizyon gibi görünüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir