Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet Haberleri
  4. »
  5. Bilim İnsanlarına Göre Satürn’ün Karla Kaplı Uydusunda Garip Şeyler Oluyor!

Bilim İnsanlarına Göre Satürn’ün Karla Kaplı Uydusunda Garip Şeyler Oluyor!

admin admin -
34 0

500 kilometre çapıyla Satürn’ün en büyük altıncı uydusu olan Enceladus, Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’ın onda biri büyüklüğündedir. Yüzeyinin çoğunluğu buzdan oluştuğu için Enceladus çok fazla miktarda ışık yansıtır. Son zamanlarda Enceladus araştırmacıların daha fazla ilgisini çekmeye başladı. Biz de bu yazımızda bu konudan bahsediyoruz.

Kaynak: https://futurism.com/the-byte/snow-co…

Satürn’ün buzla kaplı küçük uydusu Enceladus’un buzlu kabuğunun altında yalnızca sıvı bir okyanus olduğundan şüphelenilmiyor.

Aynı zamanda şaşırtıcı miktarda tüylü, kar benzeri malzemeyle kaplı olan uydu bilim insanlarını şaşırtıyor. Icarus dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, küçük uydu tektonik olarak daha önce düşünülenden çok daha aktif olabilir; bunun nedeni ise devasa buzlu gayzerlerden fışkıran, yüzeyinde düşük yoğunluklu regolit şeklinde çok miktarda parçacık bırakan kar topu benzeri tüyler. Tüm bunlar olurken ise daha küçük ve daha hafif parçacıklar uzaya fırlatılır ve Satürn’ün devasa halkalarına katkıda bulunur – ıssız bir yabancı dünyanın büyüleyici bir portresini oluşturmaya yardımcı olur.

Burada gerçekten kardan mı bahsediyoruz? Çalışmanın kendisi katmandan “regolit” olarak söz ederken, medya geniş ölçüde “kar” kelimesini kullanmakta.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’nde gezegen bilimci olan baş yazar Emily Martin, ‘Enceladus’un yüzeyinde ölçtüğümüz malzeme, kara benzer şekilde bir gezegen atmosferinden üretilmedi. Ancak Enceladus’un buzlu tüy parçacıklarının yüzeye düşme şekli karı andırıyor ve bence uygun bir benzetme’ diyor.

Ayrıca Enceladus’un karının burada, Dünya’da bulunan kabarık maddeyle tamamen aynı olmama ihtimali de var.

Martin, ‘Bildiğim kadarıyla, bu malzemenin fiziksel özellikleri hala tam olarak anlaşılmış değil,’ dedi ve pek çok bilim insanının ‘buzlu regolitin fiziksel özelliklerini anlamaya’ çalıştığını da sözlerine ekledi. Terminoloji bir yana, Science Alert’in bildirdiği gibi Enceladus’un yüzeyine bir sonda indirmeye kalkışırsak bilim insanlarının vardığı sonuç kritik bir rol oynayabilir: Uydunun yeraltı okyanusu Güneş Sistemimizde Dünya dışı yaşam aramak için en önemli yerlerden olduğundan, sonuçlar kesinlikle gitmeye değer bir gezi planı yaratabilir.

Cassini uzay aracından alınan veriler de kullanıldı.

İlgili Makalemizi İnceleyin  'The Last Of Us' Dizisi Gerçek Olabilir! Uzmanlar Canlıları 'Zombileştiren' Mantar Hakkında Uyarıyor

NASA’nın Cassini sondası tarafından 2017’de çekilen yüksek çözünürlüklü görüntüler, lav tüpleri veya kireçtaşı mağaralarından farklı olarak, malzeme altındaki bir boşluk tarafından emildiğinde oluşan krater benzeri jeolojik özellikler olan çok sayıda ‘çukur zinciri’ ortaya çıkarmıştı. Bilim insanları bu çukurların, yer çekimi kuvvetlerinin çekilmesi nedeniyle uydunun buzlu kabuğunun kırılmasının bir sonucu olduğunu ve gevşek sürüklenmelerin altında yeni oluşan boşluklara düşmesine izin verdiğini öne sürüyorlar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir