Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet Haberleri
  4. »
  5. Bilimsel Çalışmalar, Nükleer Şok Dalgalarından Korunmak İçin Sığınılacak En İyi Yeri Gösterdi!

Bilimsel Çalışmalar, Nükleer Şok Dalgalarından Korunmak İçin Sığınılacak En İyi Yeri Gösterdi!

admin admin -
61 0

Nükleer patlamalar ve nükleer şok dalgaları günümüzdeki doğa koşullarını kökten değiştiren etkenler arasındadır. Büyük bir nükleer patlama sonrası insanların sığınacağı yerlerden biri de beton binalar olsa da Kıbrıs’ta yapılan bir araştırma nükleer şok dalgalarından korunmak için sığınabileceğimiz en iyi yeri gösterdi. Detaylar… 👇

Kaynak: https://gizmodo.com/best-places-to-hi…

Nükleer santraller günümüzün en büyük sorunlarından birisidir. Siz de takdir edersiniz ki santrallerin yarattığı şok dalgaları da insan yaşamını tehdit eden bir diğer etken.

Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan bir çalışma, nükleer santrallerin yarattığı bu şok dalgasından korunmak için nerede saklanmamız gerektiğini açıkladı.

Alık patlamaların yarattığı yıkımı önlemek için iç mekanlarda saklanmak pek de yeterli olmayabilir!

Patlamadan kaynaklı yüksek hızlı rüzgarların bir insanı öldürmek ya da yaralamak için yeterince güçlü olduğu düşünülmektedir. Çalışmalar esnasında karşılaşılan diğer bulgular ise bir bina içerisinde sığınacak en iyi yeri de ortaya koydu.

Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’daki araştırmacılar, normal bir şehirde gerçekleşen 750 kilotonluk bir nükleerin modelini oluşturdular.

Modele göre bu patlama, bombanın etrafında yarım kilometreye yakın olan tüm insanları adeta buharlaştıracak türdendi. Araştırmacılar 10 saniye içinde patlamanın yarıçapın yaklaşık 4.8 kilometre uzağında bir şok dalgası da yaratabileceğini buldular. Bu dalga dışarıdaki tüm insanları öldürüp sakat bırakacak ve çürük binaları da yıkabilecekti. Beton binaların içinde olan insanlar daha güvende gibi görünseler de hepsi hayatta kalamayacaktı.

Amerikan Fizik Enstitüsü: ‘Bu çalışmadan önce bina içindeki insanların risklerini tahmin edemiyorduk’

‘Çalışmamız, yüksek hava hızlarının hala büyük bir tehlike arz ettiğini ve hala ciddi yaralanmalarla birlikte ölümlere de yol açabileceğini gösteriyor’

Araştırmaya göre nükleer şok dalgasından saklanılacak en kötü yerler, pencereler ve kapı aralıkları.

Koridorların da bu yerler arasında gösterildiği araştırmada, bu tarz yerlerin şok dalgasında havanın en çok sirkülasyon içerisine girebileceği yerler olabileceği gösteriliyor. Bu nedenle sığınmak için herhangi bir odanın köşesi sığınma için en uygun alanlardan biridir.

Yazıyı Nasıl Buldunuz post
İlgili Makalemizi İnceleyin  Minecraft Legends'ın Çıkış Tarihi Açıklandı: Minecraft Strateji Türüyle Buluşuyor

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir