Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet Haberleri
  4. »
  5. Bir Araştırma Ekibi Hastalardaki Kanseri Tespit Etmek İçin Kullanılabilecek Bir Böcek Türü Olduğunu Keşfetti!

Bir Araştırma Ekibi Hastalardaki Kanseri Tespit Etmek İçin Kullanılabilecek Bir Böcek Türü Olduğunu Keşfetti!

admin admin -
62 0

Araştırmalar sonucunda kanser hastalarının idrarında koku değişiklikleri meydana geliyor. Bu farklılık özellikle kanser türlerine göre değişiklik gösteriyor. Bu amaçla yola çıkan bir araştırma ekibi ise hastalardaki kanseri tespit etmek için uygun maliyetli bir yol olarak kullanılabilecek bir böcek türü olduğunu keşfetti. Çalışmaya göre bu hayvanlar kanseri teşhis edebiliyorlar.

Kaynak: https://royalsocietypublishing.org/do…

Bilim dünyasında çığır açan bir araştırma olarak yer alan çalışmaya göre karıncaların ilginç bir özelliği olduğu keşfedildi.

Daha önce kanser türlerine göre hastaların idrar kokularında bazı değişiklikler olduğunu saptayan araştırmacılar bu değişikliği karıncaların fark edebildiğini ortaya çıkardı.

70 karıncaya idrar koklatıldı.

Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences dergisinde yayınlanan makaleye göre, Formica fusca olarak da bilinen 70 karıncayı tümörlü ve tümörsüz farelerden alınan idrar örneklerine maruz bıraktılar.

Üç kez tekrarlanan deneyden sonra karıncalar hangisi hasta idrarı anlayabildi.

Araştırma yazarı Profesör Patrizia d’Ettorre ‘Onları belirli bir kokuyu – kanseri – bir ödülle ilişkilendirmek için çağrışımsal öğrenme ile eğittik ve çok az denemeden sonra ilişkiyi öğrendiler’ şeklinde konuştu.

“Karıncalar, sağlıklı bireyleri tümör taşıyanlardan ayırt etmek için biyo-dedektörler olarak kullanılabilir”

Deneyden sonra karıncaların hastalardaki kanserleri tespit etmek için uygun maliyetli bir yol olarak kullanılabileceği aktarıldı.

Sırada insan idrarı deneyi var.

Profesör d’Ettorre ‘Karıncalar, sağlıklı bireyleri tümör taşıyanlardan ayırmak için biyo-dedektörler olarak kullanılabilir. Eğitmek kolay, hızlı öğreniyorlar, çok verimliler ve saklamaları pahalı değil’ ifadelerini kullandı. Çalışmanın insan üzerinde de denenmesi bekleniyor.

Yazıyı Nasıl Buldunuz post
İlgili Makalemizi İnceleyin  God of War Açmadığı İçin Xbox'a Bozuk Diyen Kararlı Babanın Sinir Bozan Dramı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir