Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Trakya Haberleri
  4. »
  5. Büyüleyici Dokusuyla Kırklareli’nin Tarihi Yerleri

Büyüleyici Dokusuyla Kırklareli’nin Tarihi Yerleri

admin admin -
29 0

Trakya’nın popüler şehirlerinden biri olan Kırklareli, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile öne çıkıyor. Bu yazımızda Kırklareli’nin tarihi yerleri hakkında önemli bilgiler paylaştık.

Kırklareli’nin Tarihi Yerleri

Kırklareli tarihi yerler özellikle turistlerin yaz aylarında en sık ziyaret ettikleri yapıların başında geliyor. Tarih kokan yerleri gezmeyi seven kişilerin uğrak mekanları içerisinde yer alan Kırklareli’nin tarihi turistik yerleri, her yaştan insana hitap ediyor. Osmanlı zamanında da en önemli yerleşim yerleri arasına girmiş olan ve Kırklareli’nin simgesi konumunda bulunan tarihi kaleler, manastırlar ve camiler, şehrin önemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Bu özel yapılar arasında öne çıkanlar:

Vize Kalesi

Özellikle yerli turistlerin vize kartı almadan gezebileceği tarihi yerlerin başında gelen Vize Kalesi, Kırklareli’nin en gözde tarihi eserleri arasındadır. 4 metre yüksekliğinde ve taş bloklardan oluşmuş olan Vize Kalesinin yapımı ise Roma döneminde tamamlanmıştır. Milattan önce 72 ve 76 yıllarında yapılmış olan Vize kalesi, Kırklareli’nin gün boyu ücretsiz bir şekilde gezilebilecek tarihi yerlerindendir.

Atatürk Evi

Kırklareli’nin tarihi yerleri listesinde öne çıkar. Şehrin simge yapıları arasında yer alan Atatürk Evi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün, Selanik’te bulunan evinin birebir aynısı olarak yapılmıştır. 3 katlı olan yer, 960 metrekaredir. Buraya gelip gezmenin en önemli nedeni ise gelecek kuşaklara Atatürk’ü tanıtmak ve öğretmektir. Giriş ise ücretsizdir.

Kırklareli Müzesi

Kırklareli’nin tarihi yerleri listemizde öne çıkan bir diğer yapı ise Kırklareli Müzesi diyebiliriz. 1994 yılında müze olarak ziyarete açılan Kırklareli Müzesi, toplam iki kattan oluşur. Sabah 08:30 ile 17:30 saatleri arasında gün boyu ücretsiz olarak gezilebilir. Kırklareli’nin ender müzeleri arasında yer alan yapının içerisinde birçok önemli eser bulunmaktadır.

İlgili Makalemizi İnceleyin  Trakya Butik Oteller

Monopetra Kayalıkları

Kale, cami, müze ve kayalıkları ile meşhur olan Kırklareli, Monopetra Kayalıkları ile de çok sayıda turist çekmektedir. İstenen zamanda ücretsiz olarak gezilebilecek tarihi eserlerin içerisinde yer alan Monopetra Kayalıkları, şehre gelip doğa güzelliklerini keşfetmek isteyenlerin uğrak mekanları içerisindedir. Ayrıca Kırklareli’nin tarihi yerleri söz konusu olduğunda da bir adım öne çıkar.

Yanasu Mağarası

1,5 metre boyundaki Damlataş Havuzları ile görenleri hayretler içerisinde bırakan Yanasu Mağarası, Kırklareli’nin bir başka gezilebilecek tarihi noktaları arasındadır. Bu mağaranın özelliği ise Trakya bölgesinin en büyük üçüncü mağarası olmasıdır. Mağara ücretsiz olarak keşfedilebilir.

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir