Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet Haberleri
  4. »
  5. Cep Telefonlarımız Ay’a Giderken Kullanılan Apollo Kılavuz Bilgisayarı’ndan Daha Güçlü Olabilir mir?

Cep Telefonlarımız Ay’a Giderken Kullanılan Apollo Kılavuz Bilgisayarı’ndan Daha Güçlü Olabilir mir?

admin admin -
72 0

Hepimizin elinde olan cep telefonlarının aslında ne kadar güçlü olduğunu biliyor muydunuz? Hatta Ay’a yapılan ilk seferde kullanılan bilgisayarlardan bile güçlü olduğunu? Son derece şaşıracağınız bu araştırmanın detayları için buyrun sizi aşağıya alalım…👇

Kaynak: https://www.zmescience.com/science/ne…

Ay’a ilk kez ayak basan astronot Neil Armstrong’u mutlaka duymuşsunuzdur.

20 Temmuz 1969’da insanlık tarihinin en büyük başarılarından biri gerçekleşmiş ve Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar olmuştu.

O döneme nazaran teknoloji oldukça gelişse de 1972 yılından beri aya gidilmedi.

Öyle ki, şu an hepimizin elinde bulunan cep telefonlarının Apollo 11’in bilgisayarlarından daha güçlü olduğu iddia ediliyor. Böyle bir ihtimal var mı gelin birlikte bakalım.

50 yılı aşkın bir süre önce aya iniş yapmanın teknik zorluklarını hayal etmek gerçekten zor ancak kesin olarak bildiğimiz bir şey varsa o da bilgisayarların o zamanlar bile temel bir rol oynadığı.

O günlerde NASA bilgisayarları bugünün standartlarına göre kötü olsa da insanları Dünya’dan Ay’a kadar uzayda yönlendirecek ve onları güvenli bir şekilde geri getirecek kadar hızlıydı. Hatta ilk Apollo görevleri sırasında uzay araçlarındaki kritik güvenlik ve itme mekanizmaları ilk defa yazılımlar tarafından kontrol ediliyordu ve bu gelişmeler modern bilgi işlemin temelini oluşturdu.

Apollo 11 görevinin yönetildiği bilgisayar, Apollo Kılavuz Bilgisayarı olarak adlandırılan eski bir komuta modülü bilgisayarıydı.

Bilgisayarın işletim sistemi sayesinde astronotların yazdığı isim ve fiiller, uzay gemisi için talimatlara çevriliyordu.

Küçüklük açısından kullanışlı olsa da Apollo Kılavuz Bilgisayarı, 64 Kbayt belleğe sahip ve 0,043 MHz’de çalıştığından güçlü değildi. Aslında, modern bir tost makinesinden daha az donanımlıydı!

Ayrıca sonuçların depolanması için kullanılan 2048 kelimelik hafızası bulunuyor ve bilgisayar çalışmadığında bu veriler kayboluyordu. Her kelime 16 adet ikili rakamlardan yani bitlerden oluşuyordu, bu rakamlar ise 0 veya 1’di. Bu da Apollo bilgisayarının 32,768 bitlik RAM hafızasının olduğunu gösteriyor.

Buna ek olarak, 72 KB’lık sadece okunabilir belleğe sahipti. Yani programlanmış hafızaydı ve bir kez yazıldıktan sonra değiştirilemiyordu.

İlgili Makalemizi İnceleyin  Elden Ring'i Düşünce Gücüyle Oynayan Yayıncı: Beyin Gücü Dedikleri!

Bu da demek oluyor ki cep boy bir hesap makinesi veya bir USB-C şarj cihazı astronotları aya göndermek için kullanılan en iyi bilgisayarlardan daha fazla bilgi işlem gücüne sahiptir.

Kullanılan tek ekipman Apollo Kılavuz Bilgisayarı değildi tabii.

Apollo Kılavuz Bilgisayarı’nın yanı sıra, Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki uçuş teknisyeni ve bilgisayar mühendisleri, bağımsız hesaplamalar yapmak ve Dünya ile aya iniş yapanlar arasındaki iletişimi sürdürmek için IBM System/360 Model 75s ana bilgisayarını kullandı.

Bu bilgisayarlar, parça başı 3,5 milyon dolara mal oluyordu ve bir araba büyüklüğündeydi.

Her biri saniyede birkaç yüz bin toplama işlemi gerçekleştirebiliyordu ve toplam bellek kapasiteleri megabayt aralığındaydı. 75s için uzay aracının çevresel verilerini ve astronotların sağlığını izleyen programlar geliştirildi ve o zamanlar şimdiye kadar geliştirilen en karmaşık yazılımlardı.

Ancak bugün, bırakın iPhone’u, basit bir USB bellek veya WiFi yönlendirici bile bu ana bilgisayarlardan daha güçlü.

iPhone 6, yaklaşık 1,6 milyar transistörden oluşan Apple tasarımı 64 bit Cortex A8 ARM sistemini kullanır. 1,4 GHZ’de çalışır ve 2 çekirdeğinin her birinde her döngüde yaklaşık 1,2 talimat oranında komut işleyebilir. Bu da saniyede 3,36 milyar talimat demektir. Daha basite indirgersek, iPhone 6’nın saati, Apollo döneminin en iyi bilgisayarlarından 32 bin 600 kat daha hızlıdır ve talimatları 120 milyon kat daha hızlı gerçekleştirebilir. Yani bir iPhone’un aynı anda 120 milyon Apollo dönemi uzay aracını aya götürmek için kullanılabileceğini söylerken yanılmış olmazsınız.

Günümüzde bir cep hesap makinesi bile Apollo dönemindeki en son bilgi işlem teknolojisinden çok daha fazla işlem gücüne, RAM’e ve belleğe sahip.

Örneğin, Texas Instruments tarafından 2004 yılında geliştirilen TI-84 hesap makinesi, Apollo bilgisayarlarından 350 kat daha hızlıdır ve 32 kat daha fazla RAM’e ve 14 bin 500 kat daha fazla ROM’a sahiptir.

Sonuç olarak, yeni nesil telefonlar sandığımızdan daha güçlü.

İlgili Makalemizi İnceleyin  Riot Games Hacklendi: League of Legends'ın Kaynak Kodları Sızdırıldı

Örneğin iPhone, şimdiye kadar var olan en ünlü tarihi bir satranç karşılaşmasında Garry Kasparov’u yenen IBM’in 1997 Deep Blue süper bilgisayarını dahi geride bırakabilir…

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir