Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. “Doğa İle Yaşa, Ona Karşı Koyma” Felsefesiyle Şili Depremi Sonrası Constitución Şehrinin Yeniden İnşa Süreci

“Doğa İle Yaşa, Ona Karşı Koyma” Felsefesiyle Şili Depremi Sonrası Constitución Şehrinin Yeniden İnşa Süreci

admin admin -
46 0

2010 yılında yaşanan Şili depremi ve ardından şehri tsunami vurması, Şili için büyük bir yıkımdı. Yaşanan yıkım her ne kadar büyük olsa da Şili depremi, tasarımın doğal afetlere karşı nasıl bir cevap sağlayabileceğine dair en iyi örneklerden biri. 8.8 büyüklüğündeki bir deprem ve bir tsunami gören şehrin yeniden yapılanmasını gelin birlikte inceleyelim.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2016/05/23/t-…

2010 yılında Şili, 8.8 büyüklüğünde bir deprem ile sarsılmıştı.

Ancak Şili’yi sarsan asıl hasar, depremden 18 dakika sonra Constitución şehrini vuran tsunamiydi. Doğal afet sonucunda 500’den fazla insan öldü. Şehrin sakinleri evsiz, elektriksiz ve temiz susuz kaldı.

Mimar Alejandro Aravena, ve bir danışman ekibi, bir yeniden yapılanma planı oluşturmak için görevlendirilmişti.

Constitución’da binlerce işçi çalıştıran ormancılık şirketi Arauco, yapılanma planının ücretini ödeyecekti. Aravena şöyle anlatıyor:

‘Constitución’da oturanlar, ormancılık şirketi için çalıştığımız için, yeniden yapılanmanın tüm faydalarının kendilerine değil, şirkete gideceğinden şüphelendiler. Bu nedenle, insanların yeniden inşa sürecine katılması gerektiğini en başından beri biliyorduk. Aslında, doğru müşteriyi yaratmamız gerekiyordu. Böylece bir konsorsiyum oluşturduk: Arauco, hükümet, halk ve biz. Sezgisel bir yaklaşım izliyorduk çünkü aslında planlama hakkında hiçbir şey bilmiyorduk.”

Aravena’nın çalıştığı mimarlık firması Elemental, halkın taleplerini derledi, birbiriyle konuşmayan devlet kurumlarıyla görüştü ve maliyetleri karşılaştırdı.

Aravena’nın önünde 3 alternatif vardı: sıfır kotuna yerleşimi yasaklamak, dalgalara karşı büyük bir duvar inşa etmek, şehir ve deniz arasında bir orman olması. Sıfır kotuna yerleşimi yasaklamak uygulanabilir değildi. Doğanı gücüne direnebilecek bir duvar örmek neredeyse imkansızdı. Bu yüzden üçüncü alternatif gerçek oldu. Constitución halkı da orman için oy kullandı.

Şehir planlamasının genel fikri ise şuydu: Doğa ile yaşa, ona direnme!

Constitución’un yerinden edilmiş bir dizi sakini için de kalacak yer temin edilmesi gerekiyordu. Elemantal’ın konut projesi Villa Verde de böylelikle oluştu.

Villa Verde, şehrin orta sınıf yerleşim bölgelerinden birinin yakınında, şehir merkezine ve denize bakan bir tepenin üzerine yapıldı.

İlgili Makalemizi İnceleyin  Sonbaharın en çok yakıştığı şehirler

Aravena’nın artırımlı konut projesi, acil barınma ihtiyacı üzerine doğmuştu. Bu proje için ise küçük bir bütçe veriliyor. Aravena ise kötü bir ev inşa etmektense bir evin yarısını tasarlıyor ve diğer yarasının çerçevesini hazırlıyor. Evin diğer kısmını ise oranın sakinleri istediği gibi tamamlıyor. Bu sayede konut sakinleri kendi başlarına kolayca inşa edemeyecekleri veya ödeyemeyecekleri şeylere sahip oluyorlar: iki katlı, iki yatak odalı bir ev.

Şehrin sakinleri ne zaman isterlerse evin yarısını kendileri tamamlayacaktı.

Bu konut projesi için eyalet 22.300 dolar veriyor. Bu evleri 700 dolara satın alan aileler, ikinci yarıyı özelleştirmek için iki veya üç bin dolar harcıyorlar. Eşdeğer büyüklükteki evler 100.000 dolardan fazlaya satılıyor.

Uzun lafın kısası, katılımcı tasarım süreciyle şehir yeniden inşa ediliyor ve herkes kazanıyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir