Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Edirne
  4. »
  5. Edirne’de Gezilecek Yerler?

Edirne’de Gezilecek Yerler?

admin admin -
89 0
edirne gezi

Edirne’de Gezilecek Yerler ve tarihi değerlerine bakıldığında oldukça büyük güzelliklere ev sahipliği yapan bir şehir konumda olduğu söylenebilir. Edirne Marmara bölgesinde yer ala Tekirdağ ve Kırklareli illerin komşu olup 88 yıl kadar Osmanlıya başkentlik yapmış önemli bir şehirdir. Kültürel, doğa ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan şehir her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar.

Edirne ilini gezmek ve tüm güzellikleri keşfedebilmek için 3-4 gün kadar vakit ayrılması gereklidir. Ziyaret edilebilecek en uygun mevsim olarak ilkbahar ya da yaz ayları tercih edilirken Müze kart sahibi olunması tarihi mekânların gezilmesinde fayda sağlar.

Edirne ilinde gezi yanı sıra eşsiz lezzet deneyimleri de yaşamak mümkün olup tava ciğer, elbasan tava, ciğer sarma ve zerde mutlaka deneyimlenmelidir.

Bayezid Köprüsü

Şehir merkezinde yer alan köprü hem görülmesi gereken önemli yerlerden olup hem de ulaşımı oldukça kolay bir konumdadır. Yüzlerce yıllık geçmişe ev sahipliği yapan köprü fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri halindedir. Tuna nehrinin üzerinden geçtiği bilinen Bayezid köprüsünde herhangi bir giriş kısıtlaması bulunmayarak her gün halka açık olarak gezilebilir.

Edirne Büyük Sinagog

Şehir merkezinde bulunan Sinagog Türkiye’nin en büyük Sinagogu olarak 1990 yılında ziyarete açılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan ve oldukça geniş bir bölgeye sahip bir müzedir. Mimari yapısıyla ön plana çıkan müzenin giriş ücreti bulunmaz ve yılın her günü ziyarete açıktır.

Selimiye Camii

Edirne ilinin önemli eserlerinden olan Selimiye Camii şehir merkezindedir. Türkiye’nin en büyük camilerinden biri olup yılın her günü ibadet ve ziyarete açıktır. Mimar Sinan tarafından yapılan cami Türk mimarisinin en önemli eserleri arasında yer alır. 3 şerefesi ve 4 minaresi bulunan mimar Sinan’ın ustalığımın eseri dediği camii her yıl ziyaretçi akınına uğrar.

İlgili Makalemizi İnceleyin  Edirne'de Görülmesi Gereken 5 Yer

Rüstem Paşa Kervansarayı

Osmanlı mimarisinin özelliklerini başarılı bir şekilde yansıtan Rüstem paşa Kervansarayı Edirne’de günübirlik gezilecek yerler arasında bulunur. Avluların içerisinde iki katlı odaların yer aldığı, tuğla ve taşlarla donatılmış olan Rüstem paşa Kervansarayın1972 yılında otel olarak hizmet verirken 1980 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülünü almasıyla oldukça ün kazanmıştır.

Üç Şerefeli Cami

Edirne Cumhuriyet meydanında yer alan üç şerefeli camii Selçuklulardan Osmanlılara geçisin mimari örneklerini yansıtan bir yapıdır. Edirne gezi rehberi içerisinde yer alması gereken üç şerefeli camii İslamiyet’in ilk üç şerefeli camisidir ve döneminin en görkemli yapısı olma özelliğine sahiptir. Camii gezildikten sonra çay bahçesinde doğal güzelliklerin tadı çıkarılabilir ve kısa bir mola verirken tarihi yapının keyfini sürebilirsiniz.

Uzun Köprü

Edirne’nin uzun köprü ilçesinde yer alan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan bir tarihi eserdir. Dünyanın en uzun taş köprüsü olarak bilinen uzun köprü ve ilçesi büyük bir tarihi mirası sunar. Osmanlı imparatorluğuna 92 yıl başkentlik yapmış olan Edirne ilinin en güzel tarihi yapılarındandır.

Meriç Nehri

Meriç nehri Edirne merkezde gezilecek yerler arasında bulunur ve bahar aylarında Edirnelilerin yanı sıra yoğun bir turist akınına uğrar. Akşamüstü gün batımının izlenebileceği ve çevre restoranlarda Trakya mutfak lezzetlerini tadabileceğiniz önemli bir tarihi yapıdır. Çevresinde yer alan mesire alanlarında piknikler yapılabilir ve temiz havasıyla doğayla iç içe vakitler geçirilebilir.

Saros Körfezi

Saros körfezi doğaseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken önemli yerlerden olup dalış meraklıların sıklıkla tercih ettiği alanlardandır. Sahil şeridi üzerinde Erikli, Enez ve Yayla sahilleri yer alır. İstanbul’a 2,5 saat uzaklıkta olup yaz aylarında tatil severlerin vazgeçilmez beldesi halindedir. Temiz denizi, temiz havası ve uzun kumsalıyla çok sevilen bir bölgedir.

İlgili Makalemizi İnceleyin  Trakya'nın En Güzel Köyleri

Gala Gölü

Eşsiz doğal güzelliklere şahit olabileceğiniz Gala Gölü Milli bir parktır. Trakya’nın kuş cenneti olma özelliğine sahip göl aynı zamanda önemli kuş gözlem alanlarından bir tanesidir. 2005 yılında milli park ilan edilen Gala Gölü çevresinde Nilüfer, Su Sümbülü ve Hasır sazı görebileceğiniz doğal güzellikler yer alır.

Erikli

Edirne ilinin Keşan ilçesinde bulunan Erikli köyü tam bir doğa harikasıdır. Mesire, köy ve günümüzde kasaba konumuna gelen köy özellikle yaz aylarında yoğun bir turist akınıyla karşılaşır. Doğal bir kum yapısı ve berrak deniziyle oldukça meşhur olan köy Yunanistan ve kasan ilçesine oldukça yakın bir konumdadır.

5/5 - (2 votes)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir