Trakyaliyiz.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gezi & Seyahat
 4. »
 5. Elbistan Nerede ve Nereye Bağlı? Elbistan Hakkında Merak Edilenler

Elbistan Nerede ve Nereye Bağlı? Elbistan Hakkında Merak Edilenler

admin admin -
67 0

Doğal güzellikleri ve verimli ovalarıyla Türkiye’nin en nadide şehri arasında yer alan Elbistan, Ceyhan Nehri’ne ev sahipliği yapıyor. Üç farklı bölgenin kesişim noktası olan Elbistan’ın nerede olduğu ise vatandaşlar tarafından karıştırılıyor. Peki, Elbistan nerededir? Üç bölgenin kesişim noktası olan Elbistan nereye bağlı? Bakalım: Elbistan nereye bağlı, nüfusu kaç, şehir merkezine ne kadar uzak ve Elbistan’a nasıl gidilir:

Elbistan Nereye Bağlı?

Elbistan, Kahramanmaraş’ın 11 ilçesinden biridir. Kahramanmaraş ilinin kuzeydoğusunda yer alan Elbistan; konumu itibarıyla Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesinin kesiştiği noktada yer almaktadır.

Elbistan Nerede?

Elbistan konumu gereceği Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu’nun kesişim noktasıdır. Şehrin sınırları Doğu Anadolu Bölgesi’nin bir bölümü olan Yukarı Fırat Bölümüne kadar uzanmaktadır. 

Elbistan’ın doğusunda Malatya, kuzeyinde Malatya’ya bağlı Darende ilçesi ve Sivas’a bağlı Güren ilçesi bulunmaktadır. Şehrin güneyinde ise Kahramanmaraş’a bağlı Ekinözü ve Nurhak ilçeleri yer almaktadır. 

Elbistan, yaklaşık olarak 2.547 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Kahramanmaraş’ın en büyük ilçesi olan Elbistan, şehir merkezine yaklaşık 161 kilometre uzaklıktadır. 

Elbistan ayrıca; Sivas şehrinin merkezine 232 km, Malatya şehir merkezine 120 km ve Kayseri şehir merkezine 216 km mesafededir.

Elbistan, şehir merkezinde doğan ve Akdeniz’e dökülen Ceyhan Nehri ile ünlüdür!

Deniz seviyesinden ortalama 1115 metre yüksekte olan Elbistan Ovası, çok verimli topraklara sahiptir. Yemyeşil doğası, mesire alanları ve Türkiye’nin en önemli akarsılarında biri olan Ceyhan Nehri ile turizm açısından da popüler olmuş bir şehirdir.

Türk Tarih Kurumu’nun bölgede yaptığı kazılar sonucu Elbistan’ın tarihinin M.Ö. 4000’lere kadar uzandığı anlaşılmıştır.

Elbistan’ın da içerisinde bulunduğu bölge yüzyıllar içerisinde Hititler, Akadlar, Sümerler, Asuriler, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, Memluklular, Moğullar, Dulkadiroğulları ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmıştır. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Elbistan’da birbirinden kıymetli tarihi yapılar yer almaktadır. Elbistan’da bulunan tarihi yapılardan bazıları; 

 • Ulu Cami

 • Kız Kalesi 

 • Çarşı Atik Cami

 • Himmet Baba Cami ve Türbasi 

 • Selçuk Hamamı

 • Elbistan Höyükleri

 • Şerefli Kalesi 

 • Topallı Hanı’dır.

Elbistan’a Nasıl Gidir?

İlgili Makalemizi İnceleyin  Yüzyılın Tarihi ve Kültürünü Yansıtan Ancak Teröristler Tarafından Yok Edilen Tarihi Eserler

Elbistan’a havayolu ile gitmek için genellikle aktarma yapmanız gerekir. Karayolu ile ise Malatya, Elazığ veya Sivas üzerinden ulaşabilirsiniz. Şehre; 

 • Malatya üzerinden; Kayseri Malatya Yolu/ D300/ D850 ve Elbistan Malatya Yolu kullanılarak,

 • Elazığ Üzerinden; D300 karayolu kullanılarak, 

 • Sivas üzerinden Malatya Sivas Yolu kullanılarak ulaşım sağlanabilmektedir..

Elbistan’ın İklimi

Elbistan Havzası’nda yazlar sıcak ve kurak, kış ve ilkbahar ayları ise yağışlı geçer. Üç bölgenin kesişimi olan Elbistan’da Akdeniz iklimi ile karasal iklim tipi arasında ‘geçiş tipi iklim’ görülmektedir.

Elbistan’nın Nüfusu

2020 yılı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ADNKS nüfus sayımına göre ilçe nüfusu, belde ve köyleri ile birlikte 142 778’dir.

5/5 - (1 vote)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir