Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Etkileyici Doğasıyla İğneada Gezilecek Yerler

Etkileyici Doğasıyla İğneada Gezilecek Yerler

admin admin -
20 0

İğneada, Kırklareli’nin önemli bir sahil beldesidir. Demirköy ilçesinde konumlanan bu doğa harikası, Trakya’nın Karadeniz sahilinde yer alır. 22 kilometrelik uzunca bir kumsala sahiptir. Bölgenin dikkat çeken bir noktası ise Longoz Ormanları’dır. İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale ve Edirne’ye yakın lokasyonda bulunan İğneada, yaz mevsiminde unutulmaz bir tatil deneyimi elde etmek isteyenlere hitap eder. Bu yazımızda İğneada gezilecek yerler hakkında işinize yarayacak bilgiler paylaştık.

İğneada Gezilecek Yerler

Kırklareli merkeziyle arasında yüz kilometrelik mesafe bulunan İğneada, aynı zamanda İstanbul’a da 224 km uzaklıktadır. Dolayısıyla yakın şehirlerde yaşayanların da sık olarak uğradığı bir yerdir. İğneada gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:

İğneada Feneri

Bu yapı, Karadeniz’in en batısındaki deniz feneridir. İlçe merkezine dört kilometre mesafededir. Denizin 50-60 metre yamacında konumlanmıştır. Tarihi bir fener olmasından dolayı İğneada ilçesinin sembollerinden biridir. Dikdörtgen formda olan fener, silindirik bir kule içerir. 1866 senesinde Fransızlara yaptırılmıştır. Bu sebeple de Fransız Feneri şeklinde de isimlendirilir.

Sislioba Kalesi

İğneada gezilecek yerler söz konusu olduğunda bir adım öne çıkar. Roma döneminden kalan bu kale, kentin tarihi zenginliklerinden biridir. Demirköy mevkiinde yer alır. Sislioba Köyü’nın sınırları içindedir. Kaleye erişim sağlamak amacıyla ormanın içinden geçen uzun yürüyüş yolunu bitirmek gerekir.

Demirköy Dökümhanesi

Osmanlı Devleti’nin ilk savaş endüstri merkezi olarak kabul edilmiştir. Demirköy’deki dökümhane, ayrıca İstanbul’un fethi sırasında da kilit rol oynamıştır. Tarihi alanları keşfetmek isteyenler için ideal bir noktadır. Türk tarihi bakımından fazlasıyla önem arz eden bu dökümhane, İğneada’nın en ünlü gezilecek yerlerinden biridir.

Beğendik Köyü

İğneada gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken Beğendik Köyü, masmavi denizi, yemyeşil doğası ve berrak suları ile dikkat çeker. Tertemiz doğası, onu tatilciler için popüler bir alan haline getirir. Hem Kırklareli hem de diğer illerden gelen vatandaşlar, burada muazzam bir tatil deneyimi elde edebilirler. Köy, 50 hanelidir, küçük ve şirin bir atmosfere sahiptir.

İlgili Makalemizi İnceleyin  Kurban Bayramı İçin Yurt Dışı Tatil Önerileri

Limanköy

Özellikle kampçıların uğrak adresi olan Limanköy, büyüleyici doğası ve sakinliği ile bilinir. El değmemiş tabiatı ile fotoğrafçıların ilgisini çeker. Mavi ve yeşilin dans ettiği, manzarası ile ufkunuzu açacak çok özel bir yerdir.

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir