Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Fas’ ta Gezilecek Yerler: Otantik Seyahat Planı Kuranlar İçin Fas Gezi Rehberi

Fas’ ta Gezilecek Yerler: Otantik Seyahat Planı Kuranlar İçin Fas Gezi Rehberi

admin admin -
71 0

Aynı anda hem Afrika’yı hem de Ortadoğu’yu hissetmek isteyen gezginlerin rotası Fas’tan geçiyor. Kültürü ve tarihi ile herkesi büyüleyen bu ülke, sizi farklı coğrafyaların uyumuna şahit edecek. Her detayı ile Fas’ı anlattığımız bu ufak gezi rehberimiz, yeni rotanızı oluştururken size yardımcı olacak.

Fas, bütün kültürel özellikleri ile dünyadan gelen herkesi kendine hayran bırakan bir ülke.

Ülkenin her köşesinde o kadar zengin bir kültür bulunuyor ki, her turistin günü dolu dolu geçiyor. Dolambaçlı yolları andıran tarihi mahallerden, sahil kentlerine ve antik şehirlerden, sonu gözükmeyen çöllere kadar uzanan zenginlikleriyle herkesi hayran bırakıyor.

Fas’ı tek cümleyle anlatmamız gerekirse renklerin ülkesi dememiz yeterli olacaktır.

Sahra Çölü’ne ve ayrıca Atlantik Okyanusu’ndan Cebelitarık Boğazı’nı çevreleyip Akdeniz’de son bulan uzun bir sahil şeridine ev sahipliği yapıyor. Eşi benzeri olmayan masmavi okyanustan, çölün eşsiz sarı kumlarına uzanan görselliği ile turistlerine benzersiz bir deneyim yaşatıyor.

Yurt dışı seyahatlerinde en sık tercih edilen rotalar arasında yer alıyor.

Vizesiz seyahat imkanının yanında Avrupa’dan bir feribot ya da birkaç saatlik uçak yolculuğu ile ulaşılabilir olması, hatta yaşamın ucuz olması Fas’a yapılan seyahatleri arttırmaktadır.

Fas, misafirlerine birçok farklı deneyim sunuyor.

Filmlerde, dizilerde gördüğümüz yılan oynatan kişileri meydanda bulabilirsiniz. Tajin gibi geleneksel yemeklerini yiyebilir ya da yöresel ürünlerin yetiştiği bahçeleri gezebilirsiniz. Kına işlemesi de bu ülkede oldukça meşhurdur.

İslam tarihi ve coğrafyasında da önemli bir rol oynuyor.

Tanıdık bir yerde gezme hissi uyandıran İslam coğrafyalarından aşina olduğumuz bahçeli evleri ve yapıların otantik mimarisi gününüzü güzelleştirecek. Egzotik baharat kokuları ile çevrili bu renkli ülke, Cezayir, Moritanya, Tunus ve Libya’nın da bulunduğu “Mağrip” bölgesinin en önemli ülkesi olarak kabul ediliyor.

Fas ayrıca gökyüzü ülkesi olarak tanımlanıyor.

İlgili Makalemizi İnceleyin  Sonbaharın en çok yakıştığı şehirler

Uçsuz bucaksız çölleri, okyanus kıyılarında olduğundan gökyüzü hiç alışık olmadığımız kadar geniş ve ferah görünüyor.  Yaz aylarında hava sıcaklığı 35 derece civarında olmasına rağmen çöl iklimine uygun olarak geceleri hava sıcaklığı çok hızlı düşüyor. Fas gezisi için ilkbahar ve sonbahar aylarının tercih edilmesi öneriliyor.

Gastronomi anlamında da farklı deneyimler vadediyor.

Fas yemek kültürü; Berberi, Afrika ve Fransız yemek kültürlerinin karışımından oluştuğundan oldukça zengin bir mutfak. Fas yemekleri genel olarak damak tadımıza benzer yapıda olduğundan yabancılık çekmeyeceğinizden eminiz. Hemen hemen her yemekte bolca kimyon ve safran yer alıyor.

Turistik ve lüks yerlerde yemeklerinizi yemediğiniz sürece her şey bütçe zorlamayacak fiyatlarda, özellikle sokak lezzetleri.

Tanındığı gibi renkli gece hayatını da görmeyi ihmal etmeyin.

Fas’a düzenleyeceğiniz seyahatinizi planlamadan önce festival tarihlerini araştırarak benzersiz bir eğlenceye tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca çöllere deve veya dört çeker özel araçlarla düzenlenen turların ardından, Berberi çadırlarında gerçekleştirilen geleneksel eğlencelere katılabilirsiniz.

Gelelim, Fas’ ta mutlaka görmeniz gereken yerlere…

Afrika ülkelerine seyahat etmek isteyenler için en iyi başlangıç noktası olan Fas, kültürü ile onlarca özel yapıya ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında da coğrafyasından dolayı doğal güzellikleri ön plana çıkıyor.

Telouet Kasbah, Marakeş

Glaoui Sarayı olarak da adlandırılan bu yapı, 1860 yılında inşa edilmiş.2010 yılında restore edilen saray, Atlas Dağları’ndan Marakeş’ e giden yol üzerinde yer alıyor. Yüksek Atlas’ta stratejik bir konuma sahip olan saray, 1800 metre(5.900 ft) yükseklikte yer almaktadır.

Oudaias Kasbahı, Rabat

Ülkenin tarihi dokusunu iliklerinize kadar hissetmeniz için ziyaret edeceğiniz diğer durak burası. 1150 yılında inşa edilmeye başlanan Oudaias Kasbahı, turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Atlas Okyanusu manzarası ile dikkat çekmesinin yanında akla gelen mavi beyaz badanalı evler burada yer alıyor.

Ben Haddou Kalesi (Citadel Of Ben Haddou), Marakeş

İlgili Makalemizi İnceleyin  Trakya'nın En Güzel Köyleri

Ben Haddou Kalesi’nin geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Çeşitli binalardan ve labirentleri andıran sokaklardan oluşan kale, bir kasbah olarak kullanılmış. Kale son dönemlerin meşhur dizilerinden Game of Thrones’ta “The Yellow City” olarak gösterilmiştir.

Kale civarında bol miktarda kaliteli cafe, restoran ve otel bulmak mümkün

Hassan Kalesi (Hassan Tower), Rabat

Rabat’ta bulunan Hassan Kalesi, asla tamamlanamayan bir caminin hatırlatıcısı bir minare olarak durmaktadır. Yacoub El Mansour döneminde inşa edilen bu yapı, 348 sütun inşa edilmesinin ardından yarım bırakılmış. Cami kalıntıları, günümüzde turistler için ilgi çekici rotalar arasında yer alıyor.

Saadiyan Mezarları (The Saadiyan Tombs), Marakeş

Sultan Ahmed El Mansour ve ailesinin de dahil olduğu yaklaşık 60 hükümdar ve hanedan üyesinin yattığı yerdir. Mezarlık yanında bulunan iki etkileyici türbeler ilginizi çekebilir. 

Mezarlık 1557 yılında kurulan oldukça eski Fas tarihi yerler arasında bulunmaktadır.

Ben Youssef Medresesi (Medersa Ben Youssef), Marakeş

14. yüzyılda yakınındaki bir caminin tamamlayıcı unsuru olarak kurulan bu İslami eğitim kurumu, tüm zamanların en önemli medresesi olarak biliniyor. 1982 yılında restore edilen yapı, geometrik şekilli süslemeleri, zarif kemerleri ve dönemin ruhunu yansıtan objeleri ile mutlaka uğramanız gereken yapılardan biri.

Chellah, Rabat

Fenikeliler tarafından yapılan ancak Romalılar tarafından daha fazla kullanılan Chellah, şehirdeki tarihi en güzel yansıtan yapılardan biri. Farklı kültürleri barındıran bu yer, 20. yüzyılda yapılan arkeolojik kazılar ile bulunan kalıntılarıyla daha da önem kazanmıştır.

Volubilis Antik Kenti

Fas’ta UNESCO listesine dahil edilmesini başaran Volubilis, Roma döneminden kalma antik bir kenttir. MÖ 1. yüzyıla kadar uzanan köklü geçmişiyle, tarihte birçok farklı insan topluluğuna ev sahipliği yapan bu şehri mutlaka görmelisiniz.

Fas’ın Dağları ve Sahra Çölü

Birçok gezginin hayali olan Sahra Çölü, Fas gezilerinin en önemli durakları arasında yer alıyor. Fas kesinlikle bu değil, çok daha fazlası. Fas’tan Sahra Çölü’ne gitmek isteyenler, ekonomik olması açısından toplu ulaşım araçlarını kullanıyorlar. Sahra Çölü’nün zorlu coğrafyasını deneyimlemek için en iyi başlangıç noktaları Marakeş veya Fes olarak kabul ediliyor.

Turların genelde 10 saat sürdüğünü belirtmeden geçmeyelim.

Menara Bahçeleri (Menara Gardens), Marakeş

İlgili Makalemizi İnceleyin  Çeçeva Köyü yemyeşil bir manzara sunuyor

Doğal güzellikleri ile devam edelim. Marakeş’in turistler tarafından en çok ilgi gösterilen bahçelerinden olan Menara Bahçeleri’nin geçmişi 12. yüzyıla dayanmaktadır. 985’ten beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Menara Bahçeleri, Fas’ın ikonik manzaraları ve sembolleri arasında kabul ediliyor.

Majorelle Bahçesi

Fas’ın Marakeş şehrinde yer alan Majorelle Bahçesi, ünlü Fransız ressam Ressam Jacques Majorelle tarafından tasarlanmış. 

300 çeşit bitkiye ev sahipliği yapan bu bahçede, yeni bitkiler keşfedecek ve bayılacaksınız.

Ouzoud Şelalesi

Orta Atlasların 22 kilometre uzağındaki Ouzoud Şelalesi, çevresini kaplayan eşsiz meyve ağaçları ve 100 metre yükseklikten dökülürken yarattığı büyülü görselle unutulmaz anılar biriktirmeniz için oldukça ideal. 

Dikkat! Maymun çıkabilir. Şelale yakınlarında maymunlara rastlamanız yüksek.

Ancak, dağların arasında yürüyüş yapıp şelaleye ulaşmak için ortalama 2,5 saat zaman ayırmanız gerekiyor.

Bir ülkeyi gezilebilir kılan tek ölçüt elbette ulaşımdır.

Fas’a ulaşmak her ne kadar kolay ve konforlu olsa da gitmeden önce ülke içi ulaşım konusunda planlı olmak pek mümkün değil. Fas seyahatinde şehir içi ulaşım için tren, otobüs ve taksi gibi birçok farklı ulaşım seçeneği bulunuyor. Ancak online bilet satışları olmadığından araç kiralamadığınız zaman oldukça vakit kaybedebilirsiniz.

Her bütçeye uygun konaklama fırsatı var.

Hostel veya evde konaklama şekilleri pek yaygın olmasa da oldukça uygun fiyatlarda da oteller bulmak mümkün. Ara sokaklarındaki riadlarda konaklayarak benzersiz deneyimler yaşayabilirsiniz. 

Riad; avlulu ve havuzlu eski tip Fas evleri demek oluyor.

Sizler hangi ülkeye gitmek istiyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir