Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet Haberleri
  4. »
  5. İnsanlarla Anlaşmak Daha Zor: Maymunlarla Neredeyse Birebir Aynı Dili Konuşuyor Olabiliriz

İnsanlarla Anlaşmak Daha Zor: Maymunlarla Neredeyse Birebir Aynı Dili Konuşuyor Olabiliriz

admin admin -
59 0

İnsanı anlamak bir maymunu anlamaktan daha zor olabilir. Çünkü bir araştırmaya göre insanlar şempanzelerin ve bonoboların birbirleriyle iletişim kurmak için kullandığı jest ve mimiklerin hangi anlama geldiğini kısa sürede çözebiliyorlar.

Bir maymunla anlaşabileceğinizi hiç düşünmüş müydünüz? Bilim dünyası bunun mümkün olabileceğini söylüyor hatta deneylerle kanıtlıyor.

İskoçya’da bulunan St Andrews Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, şempanzelerin ve bonoboların birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları jest ve işaretler insanlara hiç de yabancı gelmiyor.

Katılımcılara maymunların hareketleri izletildi ve hareketlerin ne anlama geldiği soruldu.

PLOS Biology’de yayımlanan çalışma için deneysel bir yöntem belirlendi. Katılımcıların şempanzeler ve bonoboların hareketlerini yüzde 50’nin üzerinde bir oranda doğru yorumladığı saptandı.

“Hepimizin bunu neredeyse içgüdüsel olarak yapabileceği ortaya çıktı.”

Araştırma ekibi çalışma için yıllardır maymunları gözlemliyordu. Bu nedenle aslında araştırmanın tamamına bakıldığında en yakın maymun kuzenlerimizdeki iletişimi dikkatle inceleyen ve bu dilin kökenlerini anlamaya yönelik bir amaç belirlendi.

Bugün kullandığımız dilin başlangıç noktası maymun atalarımızın hareketleriydi.

Dahası çalışma, şempanzelerle paylaştığımız son ortak atamızın da benzer el kol hareketlerinde bulunduğunu ortaya koydu.

Şempanzelerin iletişim kurmak için kullandığı dil ile bizim dilimiz yaklaşık yüzde 95 örtüşüyor.

St Andrews Üniversitesi’nden baş araştırmacı Dr. Kirsty Graham, ‘Dolayısıyla, bunun son ortak atamızda mevcut olabilecek ortak bir el kol hareketi yeteneği olduğuna dair zaten şüphelerimiz vardı. Ama artık atalarımızın el kol hareketleri yapmaya başladığından ve bunun dile uyarlandığından oldukça eminiz’ şeklinde konuşuyor.

Ekip maymunların iletişim kurmak için 80’den fazla hareketten oluşan bir tür “sözlük” kullandığını keşfetti.

www.bbc.com

“Beni kaşı” demek için uzun bir kaşıma hareketiyle eşine seslenen, “bana yemeğini ver” demek isterken ağzına vurarak konuşan ya da partnerine kur yapmak için dişlerinin arasından yaprak koparan maymunları anlamak hiç de zor değil gibi görünüyor, ne dersiniz?

Yazıyı Nasıl Buldunuz post
İlgili Makalemizi İnceleyin  Cep Telefonlarımız Ay'a Giderken Kullanılan Apollo Kılavuz Bilgisayarı'ndan Daha Güçlü Olabilir mir?

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir