Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet Haberleri
  4. »
  5. İran’daki Ailesine Ulaşmak İçin Çareyi Call of Duty’de Buldu

İran’daki Ailesine Ulaşmak İçin Çareyi Call of Duty’de Buldu

admin admin -
47 0

İran’daki protestolar devam ederken dünyanın gözü de ülkenin üzerinde. Ülke dışında yaşayan, ancak orada kalan ailelerinden haber almakta zorlanan kimi kişiler ise oyunları bir mesajlaşma uygulaması olarak kullanmakta çözüm buluyorlar.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/uk-england-b…

22 yaşındaki Masha Amani’nin ahlak polisi tarafından yakalandıktan sonra ölümü ile başlayan protestolar tüm hızıyla sürüyor.

Aylar önce başlayan ve İran’da rejim karşıtı büyük çaplı protestolara dönüşen süreçte elbette rejim güçleri de boş durmuyor. Protestoculara sert müdahalelerde bulunan rejim kuvvetlerinin tek silahı bu da değil.

Ülkedeki iletişim kaynakları da sıkı bir denetime tabi.

İnternet ve iletişim kısıtlamaları yalnızca protestocuları değil, ülke halkını da etkiliyor. Ülke dışında yaşayan kimi insanlar ise ailelerine ulaşabilmek ve onlardan haber almak için farklı yollara başvuruyorlar.

İngiltere’de yaşayan bir İranlı da ülkedeki ailesine ulaşmak için çareyi Call of Duty’de bulmuş.

BBC’nin haberine göre Birmingham’da berber olan ismini vermek istemeyen bir İranlı ülkedeki ailesi ile mesajlaşmak ve konuşmak için Call of Duty’i kullanıyor.

Oyunun sohbet özelliği sayesinde ailesi ile iletişim kurabiliyor.

Call of Duty hem sesli hem de yazılı mesajlaşma özelliğine sahip. Bu sayede genç adam İran’da kalan ailesine ulaşabildiğini belirtiyor. Her türlü haberleşme aracı üzerinde kontrolü olan İran hükümetinin ise oyunları mercek altına alıp almayacağı ise meçhul.

Yazıyı Nasıl Buldunuz post
İlgili Makalemizi İnceleyin  Biraz Yaratıcılık Biraz Garibanlık: PC Ortamlarını Paylaşarak Hepimizi Uzaklara Daldıran Oyuncular

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir