Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet Haberleri
  4. »
  5. Kar Neden Beyazdır?

Kar Neden Beyazdır?

admin admin -
81 0

Her yeri beyaz bir örtü gibi kaplayan kar görüntüsü, soğuğu ve kışı sevmeyenlerimiz için bile büyüleyicidir eminim ki. Tertemiz görüntüsüyle bambaşka şeyler anımsatıyor: Belki çocukluğunuzda hasta olup evde yattığınızda izlediğiniz ve en sevdiğiniz çizgi filmi, belki de yılbaşı heyecanını…

Peki bu bembeyaz ve tertemiz şeyin neden beyaz olduğunu düşündünüz mü? Detaylar için buyurun içeriğimize 👇

Kaynak: https://science.howstuffworks.com/nat…

Karın neden beyaz olduğunu anlatmaya başlamadan önce isterseniz işe renklerin nasıl oluştuğunu anlatarak başlayalım…

‘Görünür ışık’, gözlerimizin farklı renkler olarak algıladığı çeşitli titreşim frekansı/sıklığından oluşur. Tanecik elektronları, enerjinin frekansına bağlı bir şekilde ve enerjiye yanıt olarak belirli bir miktarda titreşir. 

Işık enerjisi söz konusu olduğunda, moleküller ve atomlar ışığın frekansına bağlı olarak belirli miktarda ışık enerjisini absorbe eder/emer; ardından bu emilen enerjiyi ısı olarak yayar. Bu, nesnelerin, diğer şeylere oranla daha fazla ışık frekansını absorbe ettiği anlamına gelir.

Peki ışık absorbe edilmediğinde ne oluyor?

Bazı maddelerde, bir parçacık, fotonları yeniden yaydığında bir sonraki parçacığa geçmeye devam ederler. Böylece madde berraktır.

Çoğu katı maddede, parçacıklar emilmemiş fotonların çoğunu malzemeden yeniden yayar, bu nedenle hiçbir ışık geçmez ya da çok az ışık geçer ve nesne opaktır. Opak bir nesnenin rengini ise yalnızca nesnenin parçacıklarının emmediği ışık enerjisinin birleşimi oluşturur.

Kar da bir ‘donmuş su’ olduğu için renksiz ve berrak bir görüntüye sahip olmasını bekleriz. Öyleyse, sudan farklı olarak, kar neden beyaz?

Bunu anlamak için bir küp buzu düşünebiliriz. Buz aslında saydam değil yarı saydamdır. Bu da ışık fotonlarının direkt olarak geçmediğini ve maddenin ışığın yönünü değiştirdiği anlamına gelir.

Bunun nedeni ise buzun moleküler yapısında bulunan bazı atomların arasındaki mesafelerin ‘ışık dalga boylarının’ yüksekliğine yakın olmasıdır. Bu durumda ışık fotonları bu yapılarla etkileşime girer. 

Işık fotonlarının yönü değişir ve buzdan buza giren bu fotonlar, farklı bir yönden çıkar.

Kar, bir sürü buz kristalinin bir araya gelmesiyle oluşur.

İlgili Makalemizi İnceleyin  League Of Legends'ta Yeni Sezonun En İyi Orta Koridor Şampiyonları

Bir ışık fotonu bir kar tabakasına girdiğinde, ışık fotonunun yönünü değiştirir ve üstündeki buz kristalinden geçer. Bu da yönünü değiştirerek yeni buz kristaline gönderir.

Kristaller ışığı her yere saçtığı için ışık kar yığınından geri gelir. Kar, bütün ışık frekanslarına aynısını yapar. Bu nedenle de tüm ışık renkleri geri yansıtılır.

Görünür spektrumlardaki/görüntülerdeki bütün frekansları eşit oranda birleştiren ‘renk’ ise ‘beyazdır’.

Bu nedenle, kardaki buz kristallerinde görülen ancak bizim göremediğimiz renkler beyaz olmamasına rağmen kara baktığımızda gördüğümüz renk beyazdır. 

Ancak Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi’nin (National Center for Atmospheric Research) değindiği gibi, güneşin ona nasıl çarptığına veya gölgede olup olmadığına (ya da çamurlu ayaklarınızla üzerinde kar topu savaşı yapıp yapmadığınıza) bağlı olarak kar mavimsi beyaz, pembemsi beyaz ya da kahverengi görünebilir tabii 🙂

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir