Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Trakya Haberleri
  4. »
  5. Mutlaka Görmeniz Gereken Edirne’nin Tarihi Yerleri

Mutlaka Görmeniz Gereken Edirne’nin Tarihi Yerleri

admin admin -
13 0

Edirne; doğası, kültürel zenginlikleri ve yöresel yemekleriyle öne çıktığı kadar tarihi yerleriyle de çoğu insanın ilgisini çeker. Edirne’nin tarihi alanları, bu benzeriz şehri keşfetmek isteyenler için önemlidir. Trakya’yı gezme planınız var ise Edirne’nin tarihi yerleri hakkında da bilgi sahibi olmanızı öneririz. Konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Edirne’nin Tarihi Yerleri

Edirne’nin güzellikleri söz konusu olduğunda tarihi yapılar da dikkat çeker. Şehrin tarihi bakımından önemli olan bazı noktalar, ülkemiz için de önem arz eder. Edirne’nin tarihi yerleri arasında popüler olanlar:

Adalet Kasrı

Edirne Sarayı’ndan günümüze dek en sağlam şekilde ulaşabilmiş yerlerden biridir. 1561 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca Mimar Sinan’ın önemli eserlerinden biridir. Zeminle beraber toplamda dört katlı bir yapıdır. Önceleri yargıtay ve bakanlar kurulu binası olarak kullanılmıştır.

Eski Tren Garı

Edirne’nin tarihi yerleri arasındadır. Karaağaç Mahallesinde konumlanır. Mimar Kemaleddin’in eseridir. 1873 senesinde inşası tamamlanmıştır. Günümüzde Trakya Üniversitesi’nin rektörlüğü tarafından kullanılmaktadır. İlk inşa edildiği dönemlerde Avrupa ve İstanbul arasındaki önemli bir bağlantı noktası idi.

Edirne Müzesi

Kentteki arkeoloji üzerine kurulmuş müzelerden biridir. Atatürk’ün emri üzerine inşası tamamlanmıştır. Ankara Etnografya Müzesi ve Topkapı Sarayı’ndaki bazı eserler bu müzeye getirilmiştir. Müze severlerin keşfetmesi gereken bir kurumdur.

Ergene Köprüsü

Edirne’nin tarihi yerleri söz konusu olduğunda bir adım öne çıkar. 1392 metre uzunluğa sahiptir. Geçmişten bugüne kadar sağlam bir şekilde kalmayı başarmıştır. Fotoğrafçıların da ilgisine çeken bir yapıdır.

Kutsal Büyük Sinagog

Edirne’nin meşhur caddesi olan Maarif’te yer alır. Yolun hemen kenarında bulunan yapı, sarı tonlarıyla anında fark edilir. İlgi çekici bir tasarımı bulunan sinagog, ücretsiz şekilde gezilebilir. Fransız mimar France Depre tarafından yapılmıştır.

İlgili Makalemizi İnceleyin  Mutlaka Görmeniz Gereken Trakya Müzeleri

Emekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı

Edirne’nin tarihi eserlerinden biri olan yapı, aynı zamanda Eşe Kadın veya Ayşe Kadın kervansarayı şeklinde de bilinir. Kervansarayın giriş kapısında iki tane küpe figürü vardır. Bundan dolayı Küpeli Han olarak da tanınır 1609 senesinde inşa edilmiştir. Eşsiz tasarımı ile ziyaretçilerini adeta büyüler. Hanın kapıları o kadar büyüktür ki, eski dönemlerde bu kapılardan develer geçiyormuş.

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir