Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Trakya Haberleri
  4. »
  5. Mutlaka Görmeniz Gereken Trakya Müzeleri

Mutlaka Görmeniz Gereken Trakya Müzeleri

admin admin -
31 0

Müze gezmeyi sevenlerdenseniz ve yolunuz Trakya’ya düştüyse, son derece şanslısınız! Çünkü Trakya, müzeler bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Trakya müzeleri ile eşsiz sanat eserlerini keşfedebilir, ufkunuzu açabilirsiniz. İşte Trakya’nın en popüler müzeleri!

En Popüler Trakya Müzeleri

Müze tutkunları için Trakya’da birçok farklı seçenek var. En popüler Trakya müzeleri şu şekilde sıralanabilir:

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

1927 senesinde yaptırılan müze, 1976’ya kadar Vali Konağı şeklinde kullanıldı. İki katlı bir yapıdır. 1992’den beri müze olarak hizmet vermektedir. Trakya’da gerçekleştirilen kazı çalışmalarından elde edilen çeşitli eserler, bu müzede sergilenir. Açık teşhir, etnografya, küçük eserler ve taş eserler bölümü gibi çeşitli alanları vardır.

İbrahim Balaban Müzesi

Trakya müzeleri arasında öne çıkan İbrahim Balaban Müzesi, Tekirdağ’da yer alır. Müze, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirildi. Bu müzede ressam İbrahim Balaban’ın çizdiği resimlerden oluşan bir sergi bölümü vardır. Müzede ayrıca ressamın kendisine ait olan çeşitli kişisel eşyalar da sergilenir.

Tekirdağ Fotoğraf Müzesi

Tekirdağ’ın sık olarak ziyaretçi alan bir müzesidir. Kentin eski fotoğraflarının sergilendiği müze, 1922 senesinde inşa edildi. Buradaki 150 senelik yaklaşık 1500 adet Tekirdağ fotoğrafı, kentin tarihini keşfetmenize olanak tanıyabilir. Özellikle de nostalji sevenler için iyi bir durak olabilir.

Edirne Müzesi

Atatürk’ün öncülüğünde kurulmuş bir müzedir. Bir tür arkeoloji müzesidir. İçinde pek çok farklı eser yer alır. Müzenin etnografya bölümü, 1936 yılında açılmıştır. Eşi ve benzeri başka hiçbir yerde olmayan çok sayıda esere ev sahipliği yapar.

Selimiye Vakfı Müzesi

Trakya müzeleri söz konusu olduğunda ön plana çıkan müzelerden biri de Selimiye Vakfı Müzesi olur. Taş Odalar Sokağında konumlanır. Müze, Mimarbaşı Sinan’ın tasarımı olmasıyla da bilinir. Müzenin dışı kesme taşlardan oluşur. Bahçenin içinde bulunan büyük oda, eskiden dershane ve mescit olarak hizmet vermiştir. Edirne’de yer alan müze, yerli ve yabancıların sık olarak ziyaret ettiği bir kurumdur.

İlgili Makalemizi İnceleyin  Mutlaka Görmeniz Gereken Edirne’nin Tarihi Yerleri

Balkan Savaşı Müzesi

Edirne’deki müzelerden biridir. Edirne kentimizin savunulması adına Osmanlı’nın son dönemlerinde yapılmış olan tabyalardandır. İlk etapta topraktan inşa edilmiştir. Osmanlı Rus Savaşı döneminde yapısı güçlendirilmiştir.

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir