Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet Haberleri
  4. »
  5. NASA’nın İcadı Olduğunu Duyunca ‘Ne Alaka’ Diyeceğiniz Gündelik Hayatınızın Parçası Olan 11 İlginç Buluş

NASA’nın İcadı Olduğunu Duyunca ‘Ne Alaka’ Diyeceğiniz Gündelik Hayatınızın Parçası Olan 11 İlginç Buluş

admin admin -
57 0

Astronomi ve uzayla zerre kadar alakanız olmasa bile NASA’yı hepiniz bilirsiniz. 1950’li yıllarda kurulan bu organizasyonun uzay ile ilgili yaptığı buluşlar bizim günlük hayatımızda kullandığımız eşyalara kadar yansımış durumda. Arabalarımız, ev aletlerimiz hatta telefonlarımız bile bu icatların birer parçasını taşıyor. Gelin NASA’dan çıktığına inanamayacağınız icatlara beraber göz atalım! 👇

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/article/6…

NASA’nın uzay keşifleri adına icat ettiği ve ürettiği birçok şey bizlerin gündelik hayatına da girmiş durumda.

Alüminyumdan kameralara kadar geniş bir alana yayılan bu icatların uzayda kullanılmak üzere icat edilmesi sizce de heyecan verici değil mi? Gelin detaylara beraberce bakalım! 👇

1. El süpürgesi ile başlayalım. Aklınıza bile gelmezdi değil mi? 😅

www.flickr.com

NASA’nın aya giden astronotları ayın yüzeyinden topladıkları numuneleri incelenmeleri için merkeze gönderiyordu. Ancak sadece tozları toplamak yeterli değildi ve bu yüzden NASA, Black & Decker adlı şirketten bir alet üretmelerini istedi. Bu hem hafif hem de şarjlı bir nevi matkap olan bu alet ayın yüzeyinden daha çok ve daha kolay numune alınmasını sağladı. Aynı şirket fikri oldukça beğendiği için tüketim malı da yapabileceklerini fark edip bunun üretimine baş koydu. 1979’da ilk el süpürgeleri bu şekilde ortaya çıktı.

2. ‘Dondurularak kurutulan yiyecekler’ endüstrisinin patlaması da NASA’nın ihtiyaçları sayesinde gerçekleşmişti.

www.flickr.com

1960’larda NASA astronotların uzay ortamında rahatça tüketebilecekleri yiyeceklere ihtiyaç duyuyordu. Bunlar az yer kaplamalı, besin değeri bakımından zengin ve hafif olmalıydı. NASA’nın bu amaçla başvurduğu bir laboratuvar oda sıcaklığında 10 dakika içinde çözülecek yiyecekler üretmek için çalışmalara başladı.

Sonuç başarılı olunca NASA bu ürünlerin lisansını ajanslara devrederek dondurularak kurutulmuş besinlerin üretiminin yolunu açmış oldu.

Tüketici karşısına çıkan ilk ürünler 1970’lerin ortasında Teksaslı bir şirket tarafından üretildi. Bunlar yaşlı insanlar için yemesi kolay olan besin değeri yüksek yiyeceklerden oluşuyordu. Ayrıca astronotların yanına verilmesi için üretilen dondurulmuş dondurma, çilek ve çikolatalar hiç onlara verilmemişti fakat çocukların o dönemlerde en sevdiği yiyecekler haline gelmişti.

3. Giydiğiniz spor kıyafetlerinin NASA’nın icat ettiği kumaşlardan üretildiğini biliyor muydunuz?

İlgili Makalemizi İnceleyin  Genshin Impact'in Yapımcılarından Honkai: Star Trail Son Kapalı Betasına Çıkıyor

Bu kumaşlar astronotların yabancı atmosferden zarar görmesini engellemek için üretilmişti. 1982’de bir biyomühendis ‘Techni-Clothes’ adını verdiği bir marka yarattı. NASA teknolojisini kullanarak teri emen saç bantları, koşu şortları, içine soğutucu jeller koyabileceğiniz eşofman altları gibi spor kıyafetleri üretiyordu. 

Kadınlar için memelerinin sabit durmasını sağlayan sütyen şeklinde üstler de bu dönemde ortaya çıkmıştı. Günümüzde güneş ışığı geçirmeyen bikini ve mayolar da NASA teknolojisi kullanılarak üretiliyor.

4. Buğu önleyici gözlükler de NASA’nın uzay araçları için ürettiği camlardan geliyor.

Fırlatılmadan önce uzay araçlarının pencereleri çok buğulandığı için NASA buğu önleyici camlar üretmişti. Sonrasında bu teknolojiyi 60’tan fazla şirkete lisansladı ve bugünlerde birçok alanda kullanılan buğu önleyici gözlükler tüketim malı olarak piyasaya sürüldü. Dalış maskeleri, kayak gözlükleri ve nicesi bu gözlük türüne örnek verilebilir.

5. Hazır gözlüklerden bahsetmişken ‘çizilmez cam’ olarak bildiğimiz icadın da NASA çıkışlı olduğunu söylemek gerek!

NASA’da merceklerle tamamen alakasız bir alanda çalışan Theodore Jr. Wydeven tesadüfen bir tür plastik kaplama icat etti. NASA bunun uzay başlıklarının çizilmemesi için kullanılabileceğini fark edince hemen üretmeye başladı. Daha sonra yine şirketlere formülü vererek çizilmez camlı gözlükler üretilmesinin önünü açmış oldu.

6. Hayat kurtaran ‘soğuğa dayanıklı tekerlekler’ NASA’nın ay görevlerinde kullanılması için ürettiği malzemeden yapılıyor.

1971’de gerçekleşen bir ay görevinde astronotlar dışarıda çalışma tezgahı kullanıyorlardı. Bu tezgahlar ayın dondurucu soğuğuna dayanıklı olarak üretilmiş tekerleklere sahipti. Böylece tekerlekler soğuktan dolayı lastiksi yapılarını kaybetmiyordu. 

Dünyada kullanılan araba tekerlekleri ise soğuktan sertleşiyor ve sürücünün kontrolü kaybetmesine neden oluyordu. NASA’nın teknolojisi kullanılarak kış tekerlekleri üretilmeye başlandı ve büyük bir başarı elde edildi.

7. ‘Hafızalı süngerler’ NASA’nın uçuş esnasında astronotları güvende tutmak için ürettiği köpüklerdi aslında.

İlgili Makalemizi İnceleyin  Minecraft Legends'ın Çıkış Tarihi Açıklandı: Minecraft Strateji Türüyle Buluşuyor

en.wikipedia.org

Mühendisler bu süngerleri kullanarak ürettikleri minderlerin hem yolcuları güvende tuttuğunu hem de uzun seyahatlerde rahatlık sağladığını fark ettiler. Minderler oturan kişinin kilosuna ve vücut yapısına göre şekil alıyor ve ani darbelerden kaynaklı kuvveti emebiliyordu. 

Şimdilerde yastık, minder, koltuk gibi her üründe kullanıldığına rastlayabilirsiniz. NASA bu icadından ‘dünyada en çok kullanılan yan ürünümüz’ diye bahsediyor.

8. NASA, tek tarafı alüminyum olan çarşafları uyduların güneş radyasyonunu yansıtabilmesi için icat etmişti.

Bu icat spor giyimiyle uğraşan şirketlere lisanslanarak ısıyı tutan kıyafetler üretilmesine olanak tanıdı. Ceketler, kayak yapanlar için anorak montlar, acil durum malzemeleri bir tarafı alüminyum olan kumaşların kullanıldığı yerlere örnek olarak verilebilir. Maraton koşucularının yarış bittiğinde kendilerini böyle çarşaflara sardıklarını da görebilirsiniz.

9. Alüminyum sadece kıyafetlerde değil yalıtım malzemesi olarak da kullanılıyordu.

Uzay araçları ve astronotların kıyafetleri alüminyumun yalıtımından ve yansıtma özelliğinden faydalanıyordu. Böylece uzayın 200 dereceden -200 dereceye kadar değişen hava sıcaklıklarından ve güneş radyasyonundan korunuyorlardı. Şirketler bunun işlevselliğini fark ettiklerinde evlerde ve ticari binalarda yalıtım malzemesi olarak kullanmaya başladılar.

10. NASA taşınabilir bilgisayar teknolojisinin tohumlarını 1980’lerde ekmişti. Şimdi laptop olarak bilinen bilgisayarların doğuşunu da bu kuruma borçluyuz.

Yaptıkları ilk taşınabilir bilgisayar, midye kabuğu gibi açılıyor ve rota takibi için kullanılıyordu. Bu tasarımı NASA zamanla geliştirdi ve parçalarını şirketlere tanıttı. Böylece soğutma sistemi gibi ekstralara sahip laptoplar üretilmeye başlandı. Tabii bu bilgisayarlar uzayda gerekli olan bazı eklentileri içermiyordu; bilgisayarın uçmasını engelleyecek sistemler gibi. 😅

11. Bahsedeceğimiz son icat ise telefonlarınızda her gün kullandığınız kameralar!

Görüntü algılayıcı bir teknoloji olan CMOS devreleri, NASA’nın uzay aracından yüksek görüntü kalitesine sahip görseller elde etmesini sağlıyordu. NASA mühendislerinden olan Eric Fossum bu icadı Kodak ve Intel gibi şirketlerle paylaşarak CMOS teknolojisinin potansiyelini ortaya çıkardı. Influencer’lar NASA’ya teşekkür etse iyi olur!

Bu konuda siz neler düşünüyorsunuz? Haydi yorumlara! 👇

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir