Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet Haberleri
  4. »
  5. ‘The Last Of Us’ Dizisi Gerçek Olabilir! Uzmanlar Canlıları ‘Zombileştiren’ Mantar Hakkında Uyarıyor

‘The Last Of Us’ Dizisi Gerçek Olabilir! Uzmanlar Canlıları ‘Zombileştiren’ Mantar Hakkında Uyarıyor

admin admin -
35 0

Son zamanların en popüler dizilerinden biri olan The Last of Us’ta insanları zombiye dönüştüren ‘zihin kontrol eden’ mantarın, uzmanlar tarafından bulaşıcı ve tehlikeli olduğu konusunda uyarı yapıldı. İşte detaylar…👇

Kaynak: https://www.dailystar.co.uk/news/late…

Uzmanlar, bir zombi saldırısını konu alan The Last Of Us’ın hikayesinin gerçek olabileceğini söylüyor

İlk önce bir video oyunu olarak popülerliğini kazanan hikaye, daha sonra bir diziye dönüştürüldü.

Hikayede parazit mantar “cordyceps”, insanların zihinlerini ele geçiriyor ve onları zombilere dönüştürüyor.

Asıl hikaye, cordyceps mantarının karıncaların beynini ele geçirdiğini, zihinlerini kontrol ederek kolonileri yok etmelerini anlatan bir belgeseline dayanıyor.

www.reddit.com

Moleküler Mikrobiyolog Dr. Mark Ramsdale şunları söyledi: “Bazıları potansiyel olarak bir yaşam tarzından diğerine geçiş yapabilir ve daha önce düşünmediğimiz bir bağlamda patojenik hale gelebilir.”

www.reddit.com

Şu anda cordyceps mantarı, insan vücudunun normal iç sıcaklığı olan 37°C ile başa çıkacak şekilde gelişmemiştir ancak mantar patojeni uzmanı olan Profesör Elaine Bignell, diğer zararlı mantarlar hakkında uyarıda bulundu.

www.reddit.com

“Bir dizi mantar türü oldukça belirgin patojenler ve her yıl yüz binlerce insanı öldürüyor , sadece halk bunun farkında değil.”

www.reddit.com

Bir Dünya Sağlık Örgütü raporu, Kovid-19 salgını sırasında hastanedeki hastalar arasında mantar enfeksiyonlarının “önemli ölçüde arttığı” konusunda uyardı.

En önemli riski taşıdığı düşünülen mantarlardan biri, birçok evde bulunan, “kronik ve akut akciğer hastalığına” neden olabilen ve ölümcül olabilen yaygın bir küf olan “Aspergillus fumigatus” olduğu belirtildi.

www.reddit.com

Dünya Sağlık Örgütü raporu tarafından belirtilen bir diğer potansiyel olarak tehlikeli mantar ise “Candida auris” mantarıdır.

www.reddit.com

Dünya çapında hastanelerde bir dizi salgına neden olan ilaca karşı yüksek dirençli mantar, bağışıklığı zayıflamış kişilerde hayatı tehdit eden enfeksiyonlara neden olabilir.

Cordyceps mantarı, Dünya Sağlık Örgütü’nün insanları tehdit eden mantarlar listesinde değildi ancak zamanla bu mantar da mutasyon geçirebilir.

Uzmanlar, cordyceps mantarının daha yüksek sıcaklıklarda yaşama yeteneği geliştirmemiş olmasına rağmen, diğer birçok mantarın buna sahip olduğunu söyledi.

“Katil mantarların ortak noktalarından biri, insan vücut sıcaklığında büyüyebilmeleri ve bu aslında bir mantar için alışılmadık bir durum. Çevredeki çoğu mantar, daha ılıman koşullarda büyümeye uygundur, insan vücudundaki bir bağışıklık tepkisine karşı koymak ve yüksek sıcaklıkla başa çıkmak için herhangi bir mikroorganizmaya oldukça baskı uygular.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Yazıyı Nasıl Buldunuz post
İlgili Makalemizi İnceleyin  Minecraft Legends'ın Çıkış Tarihi Açıklandı: Minecraft Strateji Türüyle Buluşuyor

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir