Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Üniversite
  4. »
  5. Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimleri Bölümleri

Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimleri Bölümleri

admin admin -
86 0

Diş Hekimliği Fakültesi, 24/10/2011 tarihli ve 28094 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 26/08/2011 tarihli ve 2011/2239 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. Bulunduğu coğrafi konum da göz önüne alınarak, başta Edirne olmak üzere tüm Trakya Bölgesine daha hızlı ve kolay ulaşılabilir sağlık ve eğitim hizmeti vermeyi amaçlamakla birlikte, komşu ülkelerle de sağlık ve bilim alanında işbirliğini geliştirmeyi hedefleri arasına koymuştur.

AĞIZ, DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ ANABİLİM DALI

Dişler, dudaklar, çeneler, sinüs ve çene eklemi benzer biçimde ağız ve çevresi dokulardaki rahatsızlıkların cerrahi ve cerrahi olmayan tedavileri yapılmaktadır. Ayrıca bölgesel yarıklar, çene-yüz bölgesi travmaları ve bölgedeki deformitelerin düzeltilmesini içeren rekonstrüktif uygulamalar da işlevleri arasındadır.

AĞIZ, DİŞ VE ÇENE RADYOLOJİSİ ANABİLİM DALI

Oral Diagnoz, ilmi verilere dayanarak ağızdaki bir hastalığı teşhis etme, bu hastalığı diğerlerinden ayırt etme ve tedavi planlamasını yapmak anlamına gelmektedir. Bu bilim alanında, ağız hastalıklarının sistemik hastalıklarla ilişkisi incelenmektedir. Radyoloji bölümünde ise dişler, çene ve çevre dokularda görülen hastalıkların teşhisi sağlanmaktadır.

RESTORATİF DİŞ TEDAVİSİ ANABİLİM DALI

Diş Hastalıkları ve Tedavisinin amacı, yaygın diş hastalıklarının etyolojisi ve önlenmesinin anlaşılmasını geliştirip, restoratif teknikler ve materyallerdeki ilerlemelerle ilişkilendirmektir. Restoratif tedavinin pratik etkinliği, ancak mükemmel el yeteneğini geliştirmekle kalmaz hem de dişleri etkileyen hastalık süreçlerini ve onların restorasyonları için mevcut materyallerin özelliklerinin anlaşılmasını da sağlar.

ENDODONTİ ANABİLİM DALI

Bu Anabilim Dalı’nda verilen eğitimin temel amacı, dişlerin pulpası ve periapikal doku hastalıklarının etyolojisini, önlenmesini, tanı ve tedavisi mevzusunda güncel malumat ve beceriler öğretmektir. Teorik ve uygulamalı olarak yapılan eğitimde pulpa ağrısının giderilmesi ve tedavisinin öğretilmesi, periapikal dokuların sağlığının temin edilmesi öğretilmekte ve kaybedilen pulpa yerine yeni uygulamalar yapılarak dişlerin ağız arasında ağrısız halde fonksiyonlarını devam ettirmeleri sağlanmaktadır. 

İlgili Makalemizi İnceleyin  Kırklareli Üniversitesi

ORTODONTİ ANABİLİM DALI

Düzgün sıralanmış bir diş dizisi ve çene yapısı fonksiyon bakımından ve estetik açıdan oldukca önemlidir. Bu anabilim branşında verilen öğrenim ve öğretimle meydana getirilen uygulamalar öncelikle ilgili yapılarda herhangi bir bozukluğun oluşmasını önlemeye, müsait olmayan diş dizilerinin ve çene-yüz iskeletindeki bozuklukların oldukca muhtelif yöntemlerle düzeltilmesini ve kazanılan yeni estetik ve fonksiyonun kalıcı olmasını sağlamaya yöneliktir. 

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ ANABİLİM DALI

0–12 yaş grubunda koruyucu hizmetlere ve ağız-diş sağlığı yönünden lüzumlu olan tedavi girişimlerine yönelik bilgi ve kabiliyet kazandıran bilim dalıdır. Fakültemiz bünyesindeki bu kısımda çocuk hastalarda uygulanan tedavilerle çiğneme fonksiyonu ve estetiğin kazandırılmasının yanı sıra kötü alışkanlıklarının önlenmesi ve fonasyonun sağlanması amaçlanmaktadır. 

PERİODONTOLOJİ ANABİLİM DALI

Dişi çevreleyen ve destekleyen çene kemiği ve dişeti dokularının sağlığı ve hastalıklarıyla uğraşan bir bilim dalıdır. Bu konulardaki lisans eğitimi uygulamaları ile doktora düzeyindeki yüksek lisans çalışmalarını yürütür. Toplumumuzda % 80 oranında yaygın olan dişeti hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi ile son yıllarda güncelleşen implant uygulamaları hizmeti verir. 

PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ ANABİLİM DALI

Çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine protezlerin yapılması, dişlere ait bozuklukların giderilmesi, hastalık, kaza ve ameliyatlar nihayetinde yüz bölgesinde kaybedilen organ ve dokuların yerine protez olanlarının yerleştirilmesi ile alakalı tahsil ve uygulamalar yapılmaktadır.

kaynak: https://dishekimligi.trakya.edu.tr

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir