Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Vizesiz ucuza tatilin adresi Sırbistan’da görülecek 3 şehir

Vizesiz ucuza tatilin adresi Sırbistan’da görülecek 3 şehir

admin admin -
57 0
 

Haber7/ Esma BALCIOĞLU

Doğu Avrupa’nın en canlı ülkesi Sırbistan, Roma, Bizans, Osmanlı ve Avusturya Macaristan devletlerinin hakimiyetinde kalmasıyla çok çeşitli kültürlerin birleşimi haline gelmiştir. Karma medeniyetlerin beşiği olması sayesinde harmanlanan  mimarisi ve kültürü, tarihi anlamda görünce çok beğeneceğiniz eserler ortaya çıkarmıştır. İşte Sırbistan’da gezilecek yerler nerelerdir? Sırbistan’da ne yenir? Sırbistan’a ne zaman gidilir? gibi soruları merak ettiyseniz tüm sorularınızın cevaplarını sizler için araştırdık.

Sırbistan’ın başkenti BelgradBelgrad, Sırbistan’ın görülmesi gereken en iyi tarihi yapıtları, Kalemegdan Parkı, Aziz Sava Katedrali, Belgrad Kalesi ve Nikola Tesla Müzesi’ni bünyesinde barındırmaktadır. İstanbul ve Atina’dan sonra Avrupa’nın en eski şehri Belgrad’da Tuna ve Sava Nehirlerinin buluştuğu noktada bir tepede bulunan Kalemegdan Parkı, Sırbistan’ın gelmiş geçmiş tüm tarihini sizlere sunuyor. Belgrad Kalesi’nin de içerisinde bulunduğu parkta askeri müzeler, anıtlar kiliseler ve heykelleri muhteşem nehir ve orman manzarası eşliğinde görebilirsiniz. Parkta Osmanlı eserleriyle de karşılaşınca tanıdık hisler yaşayacaksınız

Parktan ayrıldıktan sonra kentin cumhuriyet meydanı Trg Republike’ye giderek Sırp prens Milos Obrenovic’in bir eliyle Osmanlı’yı, İstanbul’u işaret ettiği dev heykeli görebilirsiniz.

Cumhuriyet meydanının ardından Skadarlija caddesinin bohem ve otantik havası içerisinde Doğu Avrupa’nın en renkli, en canlı sokaklarında kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Skadalija’da içtiğiniz kahveyle yorgunlığunuzu attıkdan sonra Sırbistan’ın en görkemli ve en büyük Ortodoks katedrali Aziz Sava Katedrali’ni gezmek için bolca vaktinizi ayırabilirsiniz. 

Tuna Nehri kıyısında Novi Sad şehriTuna Nehri kıyısında ticaret kolonileri tarafından kurulan Novi Sad, Sırp ekonomisi için önemli endüstri ve ticaret şehridir. Bu özelliğiyle “Sırbistan’ın Atinası” olarak anılan Novi Sad’da gezilecek yerler arasında Vojvodina Müzesi, sanat severler için paha biçilemez kaynaklar barındırıyor.

Müzede 400 binden fazla kitap ve birçok derginin ilk basımını bulabilirsiniz. Novi Sad’ın en büyük kilise Meryem Ana Kilisesi, neo gotik mimaride dört mihraplı, yirmi avizeli ve mermerden yapılmış odalarıyla hem dış mimari hem de iç mimarisiyle göz alıcı görünüyor.

İlgili Makalemizi İnceleyin  Plaj Voleybolundan Bowling’e: Tatilde Yapabileceğiniz 11 Eğlenceli Takım Sporu

 

Büyük Konstantin’in Doğum yeri NişSırbistan’ın nehirlerle çevrili bir diğer şehri Niş’te roma kalıntıları üzerine Türkler tarafından inşa edilen Niş Kalesi’ni ziyaret edebilir kalede yine Osmanlı mirası olan hamamı ve Bali Bey Camii’ni gezebilirsiniz.

Niş’te gezilecek diğer yerler arasında 4. yüzyıldan kalma arkeolojik sit alanı Mediana’da imparatorluk döneminin gösterişli hayatını yansıtan mozaik döşemeli lüks evleri, Roma banyolarını, su depoları ve kale kalıntılarını bulabilirsiniz. Hüzün turizmi rotalarından olan Nazi Kamplarından 12 bin kişinin idam edildiği Niş Toplama Kampını da gezebilirsiniz.

Sırbistan’da ne yenir?

Çoğu Balkan ülkesinde olduğu gibi Sırbistan’da da ağırlıklı olarak et tüketilmektedir. Türk ve Macar kültürlerinin harmanlanmasıyla Türk tatilciler tarafından alışıldık yemekler bulmak kolaydır. Hem kahvaltı hem de bol bol börek yiyebileceğiniz Sırbistan’da büyük bir hamburgere benzeyen pljeskavica’yı mutlaka denemelisiniz.Sırbistan’a ne zaman gidilir?

Kuzey bölgelerinde kışları soğuk, yazları kurak olan Sırbistan’a gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz ayları olacaktır. Yaz aylarında yapılan festivaller de bu aylarda Sırbistan’ı ziyaret etmek için çekici kılmaktadır. Sonbaharda yağıştan dolayı yüksek dağlık bölgelerde zorluk yaşayabileceğiniz için gitmeniz tavsiye edilmez.

Balkanlar’da vizesiz seyahat edebileceğiniz diğer ülkeler yazımız için tıklayınız…

 

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir