Trakyaliyiz.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji Haberleri
 4. »
 5. Yapay Zekalar Artık Öğretmen Asistanları Olarak Sınıflara Girmeye Başlıyor!

Yapay Zekalar Artık Öğretmen Asistanları Olarak Sınıflara Girmeye Başlıyor!

admin admin -
78 0

Hayatımızda artık iyiden iyiye yer edinmeye başlayan yapay zekalar öğretim sürecine de dahil ediliyor. Biz de bu yazımızda bu konudan bahsediyoruz.

Kaynak: https://medium.com/@rwatkins_7167/upd…

Hazır olun ya da olmayın, chatGPT (OpenAI’nin etkileyici yapay zeka teknolojilerinin en yeni versiyonu) sınıfınıza geliyor.

Bu yapay zeka programı makaleler, denemeler, kodlamalar ve şiirler yazabiliyor. Biz de bu yapay zeka programının öğrencilerin yararına kullanılabileceği, uygulaması kolay bazı önerilerde bulunduk.

Öğretmenler için ders müfredatınızı düzenlemeden önce:

Herhangi bir sürece başlamadan önce, dersin/kursun sonunda öğrencilerin neleri bilmesi ve yapabilmesi gerektiği konusunda net olun. Bu, öğrencilerin sınıftan tam olarak hangi bilgi ve becerileri (yani değeri) kazanacağını belirlemede size rehberlik edecektir.

ChatGPT’nin ortaya çıkmasıyla kazananlar ve kaybedenler olacak. Bu, öğretim üyeleri ve öğretim görevlileri için olduğu kadar öğrenciler için de geçerli. Öğrencilerinizle chatGPT’nin etik sonuçlarını, öğrettiklerinizin değerini ve bunları öğrenmenin onların gelecekleri için neden önemli olduğunu açıkça tartışmaya hazır olun.

Zamanı ayarlayabilmek önemlidir.

ChatGPT, zamanı kısıtlı olanlar için bir kısayol sunar. Öğrencileri bilmeden kısayolları kullanmaya zorlayıp zorlamadığınızı belirlemek için ders programınızı inceleyin. Çoğumuz zaten kurslarımıza çok fazla şey sığdırmaya çalışıyoruz.

chatGPT’yi antropomorfize etmemeye dikkat edin. ChatGPT bir dil modelidir ve bu teknolojileri antropomorfize edersek vaatlerini ve tehlikelerini anlamak çok daha zor olacaktır. ‘chatGPT bilir…’ veya ‘ChatGPT düşünür…’ gibi ifadelerden kaçınmalıyız; bunun yerine ‘chatGPT’ye göre…’ veya ‘ChatGPT’nin verilerine göre…’ tarzı ifadeler kullanın.

Ödevlerinizde ve projelerinizde daha yaratıcı olabilirsiniz.

 • Alanınızda chatGPT’nin hakkında yazabileceği önemli bir soru belirleyin. Bu, tercihen net tek bir doğru cevabı olmayan bir soru olsun.

 • Öğrencilerin, ana soruya verilen chatGPT yanıtlarını değerlendirmek için 5 ila 10 kriter geliştirme konusunda işbirliği yapmalarını (çiftler veya küçük ekipler halinde) sağlayın. ChatGPT’nin verileri birden fazla teorik bakış açısına atıfta bulunduğundan bu sandığınızdan daha kolay bir işlem. 

 • Öğrencilerden ana soruyu yanıtlamaları için bireysel olarak chatGPT için bir komut istemi yazmalarını isteyin.

 • Öğrencilerin (ikili veya küçük takımdaki) diğer öğrencilerin yanıtlarını yargılamak için kendi kriterlerini kullanmalarını ve chatGPT istemlerini/yanıtlarını en iyiden en kötüye doğru derecelendirmelerini sağlayın.

Yapay zeka daha sonraki ödevlerde ve projelerde de yarar sağlayabilir.

İlgili Makalemizi İnceleyin  Bu Özellikleri Gözden Kaçırmış Olabilirsiniz! Whatsapp'ın 6 Kullanışlı Özelliği
 • Öğrencilerinizden, alanınızdaki önemli bir soru veya problemle ilgili bir deneme sorusunu yanıtlamak için chatGPT’yi kullanmalarını isteyin.

 • Öğrencilerin, chatGPT’yi kullanarak konu hakkında öğrendikleri şeyler üzerinde düşünmelerini ve konu hakkında chatGPT’den öğrendikleri 5 şeyi yazmalarını sağlayın.

 • Öğrencilerin, chatGPT kullanımına izin vermeyen ancak kendilerinin (veya diğer öğrencilerin) öğrendiklerini göstermelerine olanak tanıyan yeni bir ödev tasarlamalarını sağlayın. Örneğin bu bir grup projesi veya zihin haritası ödevi olabilir.

Dönemin sonunda, bir dahaki dönem için olacak ders programınız üzerinde ayarlamalar yapmak isteyeceksiniz.

Hedeflerinizle başlayın ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını düşünmek için geriye bakın. Öğrenci öğrenimine ve dersinizin bu hedeflere ne kadar iyi ulaştığına odaklanın.

ChatGPT piyasaya sürülen en yeni yapay zeka sistemidir, geliştirilmekte olan çok daha fazla yapay zeka programı vardır ve bunların gelecekte öğretiminiz için çeşitli etkileri olacaktır. İnterneti tarayın, meslektaşlarınızla konuşun ve öğrencilerle en yeni teknolojiler hakkında sohbet edin.

İnceleyin, tarayın, düşünün ve kendinizi geliştirin.

Ödevler, öğrencilerin öğrenmesini desteklemeyi ve size performanslarını değerlendirmede bulunma fırsatları sağlamayı amaçlar. Kursunuzdaki her ödev üzerinde düşünün ve hedeflerinizi ne kadar iyi desteklediğini sorgulayın. 

Bir sonraki döneminizde ders programını geliştirmek için şimdiden çalışmaya başlayın. 

Umarız bu öneriler, öğrencilerinizin telefonlarında ve bilgisayarlarında chatGPT’nin yaygın olarak bulunduğu bir sınıfta ders vermeye daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olur.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir