Trakyaliyiz.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Yüzyılın Tarihi ve Kültürünü Yansıtan Ancak Teröristler Tarafından Yok Edilen Tarihi Eserler

Yüzyılın Tarihi ve Kültürünü Yansıtan Ancak Teröristler Tarafından Yok Edilen Tarihi Eserler

admin admin -
69 0

Dünyanın dört bir yanında paha biçilmez tarihi eserler var. Maalesef ki günümüzde bu tarihi eserlerin hepsi korunamıyor. Antik heykellerden paha biçilmez sanat eserlerine kadar terör saldırılarıyla yok edilen 7 eseri birlikte inceleyim. Hadi buyurun.

7. Bamyan Buda Heykelleri, Afganistan

2001 yılında Taliban tarafından yıkılan Bamyan Buda heykelleri, Kabil yakınlarındaki Bamyan vadisinde bulunan sarp kayalıklara oyularak yapılmış devasa boyuttaki iki heykeldir. Bumiyan Budaları olarak da bilinen heykeller, 1500 yılı aşkın süredir ayaktaydı ve dünyanın en ünlü anıtlarından biri olarak kabul ediliyordu.

Bu heykeller, Budist inancının ve kültürünün ikonik sembolleriydiler.

Uluslararası protestolara rağmen Taliban, heykelleri topçu ateşi ve patlayıcılar kullanılarak yok etti. Dünya çapındaki sanatseverler bu eserlerin yıkılmasından dolayı derin üzüntü duydular. Bu paha biçilemez tarihi eserlerin kaybı, Afganistan için de büyük bir darbe oldu.

6. Baalshamin Tapınağı, Suriye

Suriye, Palmira’da bulunan Baalshamin Tapınağı, Fenike gök tanrısına adanmış çarpıcı bir Greko-Romen tapınağıydı. Görkemli tapınak, bir zamanlar tanrılara, tanrıçalara ve krallara adanmış heykeller, frizler ve oymalarla doluydu. Heybetli varlığı, antik Palmira şehrinin ihtişamının bir kanıtıydı.

MS 32 yılında inşa edilmiş olan tapınak, 2015 yılında terör örgütü IŞİD tarafından yok edilmeden önce dünyanın en güzel arkeolojik alanlarından biri olarak kabul ediliyordu.

5. Zafer Takı, Suriye

Suriye’nin Palmyra şehrinde bulunan ve aynı zamanda Zafer Takı olarak da bilinen Anıtsal Takı, bir zamanlar Palmira antik kentinin girişinde duran 2.000 yıllık bir anıttı. MS 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu tarafından inşa edilmiş olan Zafer Takı, şehrin gücünün ve refahının ikonik bir simgesiydi.

Ne yazık ki, bu tarihi eser de 2015 yılında IŞİD tarafından patlayıcılarla imha edilerek terörizmin kurbanı oldu.

4. Hz. Yunus’un Türbesi, Irak

Hz. Yunus’un Mezarı, Irak’ın Musul şehrinde bulunan 2.700 yıllık bir türbeydi. Bu tarihi alan hem Müslümanlar, hem Hristiyanlar hem de Yahudiler için önemli manevi ve tarihi değere sahipti. Ne yazık ki, tarihi alan 2014 yılında IŞİD tarafından yok edildi. Teröristler, mezarı patlayıcı kullanarak tahrip ettiği kutsal yapıya geri dönülmez zararlar verdi.

3. Dünya Ticaret Merkezi, New York

İlgili Makalemizi İnceleyin  Dünyanın En Güzel 32 Botanik Bahçesi

Teröristler, 11 Eylül 2001’de New York City’deki Dünya Ticaret Merkezi İkiz Kulelerine saldırdı. Bu saldırı, binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan tarihin en yıkıcı terör saldırılarından biriydi.

İkiz Kuleler ve Dünya Ticaret Merkezi kompleksinin geri kalanı saldırıda yıkıldı. Saldırının ardından, binalardan çıkan molozların çoğu toplandı ve kurbanlar için bir anıt inşa etmek için kullanıldı.

2. Al-lat Aslanı, Suriye

Al-lat Aslanı, bir aslan ve bir insanın kireçtaşından yapılmış heykeliydi. Suriye’deki Palmira antik kentinde bulunuyordu ve tarihinin MS 1. yüzyıla kadar uzandığına inanılıyordu. Bazı rivayetlere göre Allat, Venüs ve doğurganlıkla ilişkilendirilen bir tanrıçaydı.

Ağustos 2015’te Al-lat Aslanı’nın Palmira’yı işgal eden IŞİD militanları tarafından yok edildiği bildirildi.

1. Halep Ulu Camii, Suriye

Terörün sanat ve mimaride yarattığı en yıkıcı kayıplardan biri de Halep Ulu Camii’nin yıkılmasıdır. Suriye’nin Halep şehrinde bulunan bu cami, 8. yüzyılda Emevi hanedanına kadar uzanıyor. Cami, şehrin ikonik bir simgesiydi ve görkemli tasarımı ve zarif süslemeleriyle ünlüydü.

Ne yazık ki, Suriye İç Savaşı nedeniyle teröristlerin tarihi yeri birçok kez bombalaması nedeniyle ağır hasar gördü.

Yazıyı Nasıl Buldunuz post

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir